Rubriky:

Radíme

Fotíme za běhu, fotíme běžce

18. července 2018 08:09 - Praha

S rozmachem nejmodernějších technologií dnes fotí malé děti s aparáty, které se ještě před pár lety považovaly za profesionální. Stále sofistikovanější fotoaparáty si našly cestu i do mobilních telefonů, špičková optika je dnes k vidění i v miniaturních akčních kamerách nebo na dronech. Ani software na úpravu snímků v počítači nezůstává pozadu. Je dnes ještě nutné se něco učit, když technika provede všechno za nás?

 

Profimedia.cz

Zmatené pobíhání po místě fotografování ‒ spotu, jak se dnes moderně říká ‒ s choulostivým expozimetrem na krku, aby člověk alespoň tušil, jak fotoaparát správně nastavit, to už dnes naštěstí skutečně nehrozí. Zdálo by se, že dnes může fotit a hlavně dělat dobré fotky úplně každý. Je to svým způsobem pravda. Pokud máte přístroj a objektivy za mnoho desítek či stovek tisíc korun, stačí jen dostatečně dlouho z dostatečného množství úhlů mačkat spoušť, pak možná ještě prosedět pár hodin za počítačem při postprodukci ‒ a určitě z toho dostanete nějakou profesionální fotografii.

TIP: Jak na to? Upevňování startovního čísla

Opravdu to tak ale někdo bude dělat? Opravdu na to bude mít chuť, ale hlavně čas?! Vy neztrácejte ani chvilku a soustřeďte se na to nejdůležitější! K mačkání spouště postupně přidávejte plánování, organizování, zkušenosti. Máme pro začátek pár dobrých tipů od profesionálů:

♦ I velmi zkušení fotografové, i když přesně vědí, kde budou fotit, přijíždějí na místo třeba i o hodinu dvě dříve a pečlivě zkoušejí různé perspektivy, úhly, náklony a hlavně světelné podmínky. To, co vaše fotografie věrně nezachytí, si jen velmi těžko doma domalujete. Nechte si čas a všechno důkladně promyslete.

♦ Méně je někdy více: Zpočátku je asi nejlepší soustředit se na celkovou kompozici snímku, jeho rozvržení. Netahejte s sebou zbytečně moc stativů, blesků a objektivů. Rozčilování s technikou si nechte na jindy, vyrazte s jednodušší výbavou. I s tou lze udělat vynikající snímek.

♦ Kdysi dávno nám tatínkové říkali, že proti světlu se nefotí. Vy si ale s protisvětlem zkuste pohrát. Pokud stojí slunce dostatečně nízko nad obzorem, mohou vznikat zajímavé stíny a siluety a vy máte hned o další pěknou fotku víc.

♦ Když prší, sněží, nebo padá mlha, nefotí se zrovna nejlépe a s blesky se můžete hodně nazlobit. S těmi fotografickými i těmi přírodními. Ani běžcům se v takovém počasí možná nepracuje úplně nejlépe. Zkuste ale i v tomto případě vytáhnout foťák. Možná budete mít štěstí a podaří se vám zachytit napětí ve tvářích běžců i napjatou strohost místa. Někdy se stává, že technicky „nepovedený" snímek nejlépe zachytí atmosféru.

♦ Experimentujte s otevřením clony. Nízká clonová čísla (větší světelný tok) mohou uklidnit příliš roztěkané pozadí za běžci a naopak jej proměnit v zajímavou a nerušivou dekoraci. Pozorovatel vaší fotografie se tak bude moci soustředit opravdu jen na to důležité.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce