Rubriky:

Radíme

Osobák se nejlépe dosahuje na prvním maratonu aneb Má cesta za lochneskou

4. října 2018 11:46

Na úvod bych se rád trochu vrátil v čase. N jaře 2009 si přál můj syn k osmnáctým narozeninám jako dárek startovné na pražský půlmaraton a maraton. Narozeniny má na konci května, takže maraton běžel ještě v sedmnácti letech, tedy na mě. A tak to v tabulkách i přes urgence zatím zůstalo. Já občas jel závod na horském kole, ale na startu půlmaratonu mě pohltila předstartovní horečka a pocit „na podzim bych těch 10 kilometrů přece dal ...“ A tak jsem koupil boty a dal! Následovala plastika předního křížového vazu.

 

archiv autora

Asi po půl roce začínám opět jezdit na kole a s ortézou opatrně běhat. Nemám ambice, běhám pro radost. Nikdy by mě nenapadlo, že uběhnu půlmaraton ‒ a ono to jde. S přibývajícími kilometry roste chuť, a tak se přihlašuji se na pražský maraton. V Pardubicích ale vzdávám pro bolest v kotníku. O rok později opět v Pardubicích dobíhám půlmaraton se zlomeným kotníkem. Rehabilituji na kole a těším se na běh. Kupodivu objevuji, že bez ortéz a tejpů se mi běhá líp. Začínám si vybírat, který závod bych chtěl běžel, včetně zahraničních. Objevuji, že existuje „ultra" na ostrově Reunion – můj nesplnitelný sen, RAK půlmaraton v Emirátech a maraton s nejhezčí fotkou „Loch Ness - if you're going to put yourself through hell, you might as well do it in heaven."

Sportovní peklo v New Yorku zvládlo za 20 let jen 45 podivínů

Je 23. 9. 2018 7:00 a já jdu v Inverness k autobusům, které asi 3000 závodníků dopraví podél jezera na start. Po 7:30 se nemalá kolona vydává na cestu. V autobusech samozřejmě všichni sedí ... Start je kdesi v kopcích na jihu jezera. Na vřesovišti to profukuje, takže teplý čaj nebo káva přijde vhod. Tašky s oblečením odevzdáváme na návěs, poslední kóje má číslo 4000-4200. Zahraje skotská kapela a je tu start.

Na startu už se všichni těší na příšeru.

archiv autora

Předběžně jsem na profilu tratě zjistil, že začátek je mírně z kopce a potom vlastně rovinka podél jezera až do cíle, ale nebylo tomu tak. Běžíme z kopce do kopce, motáme se po horách, jezero nikde, ale je stále na co koukat ‒ lesy, louky, potoky (světlejší skvrny na fotkách jsou kapradiny, tmavší vřes). Přebíháme hřeben a konečně se otvírá pohled na Loch Ness. Silnička se klikatí a pohupuje po pravém břehu s vyhlídkou na Urquhart Castle. Na občerstvovačkách se střídá voda, gel a želatinové bonbony a ionťák. Vše je značeno v mílích a já jenom tuším, že míle je asi 1,6 km, ale spočítat mi to nějak nejde.

Světlejší skvrny na fotkách jsou kapradiny, tmavší vřes.

archiv autora

Jezero mizí kdesi vlevo a cesta začíná sloupat a stoupá asi dva kilometry. Zjevně to některé běžce přestává bavit, ale po stoupání přeci musí přijít klesání. Pravidelně dosypávám hořčík a čekám krizi – prý by měla přijít po 35. kilometru. Vbíháme do Inverness. Ještě jednou prší a hluk za řekou dává tušit, kde je cíl. Musím přes most a objevuje se lávka, po která nikdo neběží, takže to bude ještě dál. Nedaleko za lávkou je most a to je ON. Takže přes řeku okolo lávky a trochu přidat, když jsem to celou dobu flákal, a cíl. Klasika: finisherská medaile a tričko polívka v plechovce od sponzora (na letišti odevzdána) a radost. Tak jsem si uběhl svůj první tak trochu vysněný maraton a ta krize nepřišla. Chcete-li si prohlédnout pravý břeh jezera Loch Ness, není nic lepšího. Opravdová lochneska ale byla jenom v cíli.

Tady je lepší delší dobu nezůstávat a raději běžet dál.

archiv autora

Martin Švácha, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce