Rubriky:

Radíme

Lékaři mu nedávali šanci, maratón si prý už nezaběhá. Tak začal běhat ultramaratóny

14. července 2015 07:00 - Praha

Představte si, že vás zrovna začaly bavit maratóny. A zrovna v tu dobu sedíte na sedadle spolujezdce, když s vámi kamarád za volantem potká protijedoucí vozidlo. V tom nejméně příjemném slova smyslu. Mnohačetné fraktury včetně páteře, vnitřní zranění, oživování v záchranářském vrtulníku. A představte si, že vám pak lékaři, poté co vás dají trochu dohromady, řeknou, ať na běhání maratónů rychle zapomenete. Co s tím uděláte?

 

archiv autora

Cest za řešením je mnoho. Od psychického kolabování až po naprosté odmítání klikatých linií osudu. Ani moje cesta nebyla úplně přímočará. Nejprve jsem si trochu psychicky zakolaboval a pak zkusil, jak moc je ten osud neúprosný. Obrovská dávka štěstí je ovšem pro takové počínání opravdu potřeba.

René Kujan (40)
Redaktor magazínu Běhání.Sport.cz, překladatel, umělecký truhlář. Čtvrtým rokem spolupracuje s několika vozíčkářskými organizacemi v Čechách a na Islandu. Běhá hlavně pro radost. Drží tři světová prvenství - oběhnutí Islandu, přeběhnutí téhož ostrova z nejsevernějšího na nejjižnější bod a z nejvýchodnějšího na nejzápadnější. Patří mezi PIM Kings Gold (běžci, kteří úspěšně zdolali alespoň 15 x RunCzech Maraton Praha).

Po půlroční rehabilitaci a návratu do „normálního" života zkouším běhat. Ne že by to nemělo své komplikace, úskalí, bolesti, ale jde to. Neuplynul ani rok a už zase běžím maratón. Každý krok, každý zdolaný kilometr, každý uběhnutý maratón má teď trochu jiný rozměr. Rozměr vděčnosti za něco, co jsem už nikdy neměl zažít.

Před nehodou jsem běhával tak jeden až tři maratóny ročně. Ale proč se držet u země? Zvláště teď, kdy každá dřina je vlastně odměnou a satisfakcí? Rodí se projekt, v rámci něhož mám uběhnout více než 30 maratónů během jediného měsíce. První sólové oběhnutí Islandu. Pro tu radost z nalezení nedobrovolně téměř ztracené vášně. A pro vozíčkáře a rehabilitační centra na Islandu a pro Sportovní klub vozíčkářů Praha.

Seznam přednášek a společných výběhů
16. červenec Trutnov
23. červenec Liberec
13. srpen Olomouc
20. srpen Zlín
27. srpen Tábor
10. září Kladno
17. září Praha

Nemůžu si pomoci, ale ještě stále před sebou vidím osudy lidí, které jsem během nekonečných rehabilitací potkával a poznával. Lidí, kteří neměli tolik štěstí a na tom vozíku skončili. A přesto měli mnohem více sil než já a každý den se perou s překážkami přesahujícími nástrahu jednoho maratónu denně.

Ano, běháním lze pomáhat. Můžete to také zkusit. Na jedné z mých letních běžeckých přednášek. A samozřejmě si společně také zaběháme (cca 10 km). Celý výtěžek všech akcí putuje na účet Sportovního klubu vozíčkářů Praha.

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce