Rubriky:

Radíme

Česko má digitální závod, jaký svět ještě neviděl

22. ledna 2016 09:01 - Praha

Jako první maratón na světě si můžete ten pražský proběhnout kdykoli a kdekoli. Že „kdykoli“ je pochopitelné, jen se vám tam bude plést pod nohy spousta turistů, ale že „kdekoli“ už vůbec nedává smysl? Vítejte v nové realitě! Virtuální realitě. Anebo to vše vlastně můžete brát za novou počítačovou hru, v níž dostanete opravdu fyzicky pořádně zabrat.

 

RunCzech

Spojení dvou světů ‒ virtuálního a toho „obyčejného", reálného. Na telefon, počítač nebo tablet nainstalujete zdarma aplikaci RunSocial a pak za poměrně malé peníze dokupujete trasy, které se vám líbí. Volkswagen Prague Marathon je k mání za necelých 10 eur. Byl prvním maratónem na světě, který si tak může proběhnout kdokoli ‒ a opravdu kdekoli a kdykoli. V nabídce je celkem 15 destinací, jedna krásnější než druhá. Maratóny jsou zatím dva. Druhým byl ten londýnský. Ale můžete si zaběhat třeba i některým z přírodních parků na jihozápadě USA, dát si desítku ve švýcarských Alpách nebo pětku v Tibetu. Běžecky se dostanete třeba i na Bali, do Číny nebo Kanady či Irska. Vybírat je opravdu z čeho.

Teď si můžete přidat boxík Běhání na Seznam.cz. A nic vám neuteče.

Běžíte na páse, před sebou obrázky jako z pohádky doplněné o důležité informace o vaší rychlosti či čase. V rámci aplikace můžete soutěžit s ostatními lidmi úplně stejně jako v nějaké počítačové „adventuře". Nebo postavit týmy, jež budou bojovat mezi sebou. Možnosti jsou značné.

Člověk se pořád učí...

Mám pro vás, milé děti, jedno takové ponaučení, takovou radu do života: Nikdy se nedávejte do hovoru s člověkem, jenž má v RunCzechu na starosti všechny tady ty internety, webové a sociální věcičky. Nebo se vám stane to co mně ‒ ani ne 24 hodin poté, co jsme se dali do řeči, stojím v letenském Running Mallu na páse a čučím na start maratónu v Praze. Vlastně jsem ani nechtěl dávat jen tak, uprostřed týdne maratón ze štégrajfu, ale on to prý u nich ještě nikdy nikdo nezkoušel celé. Tak jsem si řekl, že je-li tomu tak, musím se k tomu postavit čelem. Zvědavost byla silnější než zdravý rozum. Znáte to. No, možná neznáte. Šťastní lidé...

A bum, už je to tady, pás se rozjíždí, snímač, takzvaný tracker, zaznamenává data a přenáší je v reálném čase na obrazovku přede mnou a synchronizuje můj pohyb s pohybem ubíhající krajiny. Tedy spíše ubíhající historické Prahy. Přede mnou se ocitá několik avatarů běžců z různých koutů světa. Každý má svou fotku, vlaječku, jméno i město, z něhož pochází. Avataři vypadají jako namakaní běžci a běžkyně, jejich virtuální nohy kmitají v neúnavném tempu, mohlo by se zdát.

ČTĚTE TAKÉ: Pražský maratón přichází se světovou novinkou. Realita dostane další rozměr

Na levé straně obrazovky vidím seznam pěti nebo šesti nejbližších soupeřů a jejich náskok či zpoždění oproti mému výkonu. Dole na liště mi přibývají kilometry a čas a je tam taky pěkný progress bar rozdělený na deset políček, která se postupně prokreslují. Každé políčko znamená deset metrů, jste-li na konci lišty, načítá se do celkové kilometráže další stovka metrů.

Podkresy jsou zcela reálné, nasnímané speciální kamerou chvíli před startem skutečného maratónu. Všude zátarasy s reklamami sponzorů, diváci, někteří z nich i mávají. Vidíte i reálné kilometrovníky, návěstidla před občerstvovačkami i samotné občerstvovací stanice. Jeden z dobrovolníků vám spěchá nabídnout hubku s vodou. Policisté střežící důležité křižovatky stojí špalír jen pro vás. U Malostranských mosteckých věží přelétne nad cestou straka, u budovy Filozofické fakulty na vás nadšeně zamává neznámá dívka. Jste ztraceni. Ztraceni v hlubinách pražského maratónu a ani nevíte o tom, že se při tom všem běhání nehnete z místa.

Avataři se míhají jeden za druhým. Někdy se mi někoho podaří doslova převálcovat, někdy se znenadání vynoří nějaký běžecký duch za mnou a až tak nějak výsměšně se mi vzdaluje na pražské dlažbě. Kolem půlky se objevují i opravdoví živí favorité závodu ‒ běžci z Keni. Těm v duchu mávám naopak zase já. Vím, že budou v cíli skoro o hodinu a půl dříve. Ale na druhou stranu, já jsem vlastně v cíli už od začátku maratónu. Za celou dobu se přeci nehnu z místa. Je to vlastně taková sofistikovaná a zřejmě nejobtížnější forma nicnedělání. Ale rozhodně stojí za zkoušku.

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce