Půlmaratónu v Českých Budějovicích dominovali Keňané, Homoláč doběhl třináctý

Keňský vytrvalec Barselius Kipyego kraloval pátému ročníku závodu Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice. Na start běhu, který je rok od roku stále více populární, se postavilo ve třech kategoriích 3400 běžců. V té hlavní mezinárodní kraloval keňský vytrvalec Barselius Kipyego, když za sebou nechal v čase 1:00:30 všechny soupeře včetně největší hvězdy startovního pole Geoffreyho Mutaie. Z českých borců byl nejlepší třináctý Jiří Homoláč.

Nejlepší z českých běžců byl v Českých Budějovicích Jiří Homoláč.

Vítěz Kipyego se držel od začátku v čelní skupině, která se nakonec ztenčila na trojici. Po patnáctém kilometru nedokázal akceptovat nasazené tempo další z Keňanů Geoffrey Koech a Kipyegovi zbyl už jenom jediný soupeř - krajan Henry Kiplagat, který nakonec doběhl se ztrátou dvaadvaceti vteřin na Kipyega druhý.

„Dnes jsem počítal s těžkou konkurencí, startovní pole bylo velmi silné a vím, že Henry je velice kvalitní soupeř. Proto jsem si dopředu naplánoval útok na šestnáctém kilometru, kde jsem se mu dokázal vzdálit a svůj náskok jsem už udržel," popisoval v cíli průběh závodu šťastný vítěz. Geoffrey Mutai, jedna z největších hvězd vytrvalostního běhu, skončil šestý.

Homoláč dorazil do cíle třináctý v čase 1:09:44.

Skvělý výkon předvedla i první žena výsledkové listiny celkově čtrnáctá Bekereová z Etiopie, která si odváží z Budějovic ženský traťový rekord a své osobní maximum za čas 1:10:40.