Rubriky:

Radíme

Živě

Maratón ve Švýcarsku rozséval smrt

12. září 2016 08:32 - Lucern

Minulou neděli došlo při otevřeném atletickém závodu Switzerland Marathon light v desetitisícovém městečku Sarnen nedaleko Lucernu k tragické události. I přes okamžitou lékařskou pomoc se nepodařilo zachránit život jednoho z účastníků.

 

Třetí ročník maratónu ve švýcarském kantonu Lucern poznamenala smutná událost. Čtyřiačtyřicetiletý běžec absolvoval celý závod, proběhl cílem a v zázemí se zhroutil. Doba, než mu byla poskytnuta rychlá lékařská pomoc, se počítá na vteřiny. Rychlá záchranná služba včetně odborných lékařů byla na místě téměř okamžitě. Ihned byla zahájena resuscitace a pacient v kritickém stavu byl převezen do nemocnice v Obwaldenu, která se nachází téměř v bezprostřední blízkosti místa konání závodu. Všechna provedená nouzová opatření ale pacientovi záchranu nakonec nepřinesla. Běžec krátce nato v nemocnici skonal.

ČTĚTE TAKÉ: Nikdo nechce strašit, ale tohle už je moc!

Sportovní lékař na místě označil jako nejpravděpodobnější příčinu smrti selhání srdce. Další podrobnosti jsou předmětem vyšetřování. Lékař A. Eggerschwiller znovu zdůraznil, že na start vytrvalostních běhů by se měli stavět pouze lidé s dostatečnými zkušenostmi, tréninkem a hlavně v naprosto dokonalém zdravotním stavu. I na první pohled nepatrná viróza se může ukázat jako fatální komplikace.

V místě konání závodu panovaly téměř ideální podmínky. Teplota vzduchu byla 24 °C a obloha byla zatažená. Závod tedy nekomplikovalo žádné sžíravé vedro. Přesto může dojít k extrémnímu vyčerpání organismu, nedbají-li běžci na řádný pitný režim. Důležité je také v každém okamžiku poslouchat signály svého těla. Vždy je lepší ze závodu odstoupit, byť by byl sebedůležitější, než se ohrozit na zdraví či na životě, zdůrazňují vždy jak organizátoři, tak jejich zdravotní služba.

„I přes šťastné úsměvy mnoha set lidí v cíli jsme v tuto chvíli nesmírně zarmouceni. Smrt jednoho z našich běžeckých přátel nás hluboce zasáhla a ve svých myšlenkách jsme s rodinou a blízkými zesnulého běžce," řekl ve zpravodajství místní televize organizátor závodu V. Röthlin.

kü, Sport.cz

Nastupujete na start závodu vždy jen v plném zdraví?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce