Rubriky:

Radíme

TEST: Minilucerna Fenix CL05 ‒ rtěnka, co vás zachrání

23. listopadu 2016 13:36 - Praha

Mezi testy výkonných a odolných čelových svítilen jsme občas zařadili také nejrůznější blikátka rapidně zvyšující naše šance na přežití na zdivočelých silnicích České republiky. Při tréninku dobře vidět a zároveň také být viděn se ovšem vyplatí i mimo silnici. Tentokrát jsme pobíhali s velmi zajímavým svítidlem překvapivé konstrukce i odolnosti.

 

René Kujan, Sport.cz

CL05 vypadá jako rtěnka, má velikost jako rtěnka, určitě má i velmi podobně nízkou hmotnost jako rtěnka, ale rtěnka to není. Na rozdíl od rtěnky vám tak může zachránit kůži. Z podobnosti se rtěnkou si ovšem i sám výrobce tropí žerty ‒ na těle svítilny je kromě typového označení také slovo „Liplight" odvozené od anglického slova pro rtěnku „lipstick". Ale teď už zase vážně: Fenix CL05 je vysoce odolná, mnoharežimová, tříbarevná lucernička se slušnou výdrží.

NECHTE SE INSPIROVAT: 5 zásad pro noční běhání

Svítítko je, jak jsme už u výrobce se jménem bájného ptáka zvyklí, z leteckého tvrzeného hliníku, vybavené nejmodernější LED a řídící elektronikou. Reflektor je z odolného průhledného plastu. Srdce minilucerny tvoří tříbarevná LED napájená mikrotužkovou baterií (typ AAA). Výrobce lucernu označuje jako „svítilnu pro případ nouze" a zkratkou EDC (Every Day Carry). Je tedy míněna pro každodenní použití, je na to vyrobena, je na to připravena.

Svítidlo je certifikováno IPX-8, a je tedy odolné na ponor do vody. V hloubce dvou metrů vydrží pod vodou minimálně půl hodiny. Každá barva světla nabízí dva režimy. Bílé nízkou a vysokou intenzitu (0,8 a 8 lumenů), červená (2 lumeny) a zelená (5 lumenů) stálé světlo a blikání. Navíc je v repertoáru lucerny speciální bílý režim SOS, který mezinárodně srozumitelný nouzový kód vysílá v časové smyčce v Morseově abecedě. Dohromady tak máme k dispozici sedm různých módů. A sama svítilna je k dostání ve fialové a modré barvě.

PLUSY
vysoká odolnost
výkonná LED
kompaktnost a nízká hmotnost
množství nejrůznějších režimů
napájení dostupnou baterií AAA
záruka 5 let
MÍNUSY
připevnění lucerny může někdy běžcům dělat problémy
CENA
559 korun

Přepínání režimů je řešeno opravdu velmi netradičně ‒ otáčením základny lucerny oproti reflektoru. Stačí dotáhnout závit o čtvrt otáčky a svítilna se zapíná. Opakování tohoto postupu mění jednotlivé režimy. Toto řešení má velkou výhodu ‒ nikdy se vám nestane, že byste svítilnu nechtěně zapnuli (např. při transportu) nebo naopak vypnuli. Lucerna může být navíc kompaktní, bez jakýchkoli vyčnívajících nebo pohyblivých, měkkých částí.

Tentokrát nejde o speciálně běžeckou pomůcku, nicméně i při našich výbězích za ranních či večerních mlh, při běhu v horách a podobně náročných podmínkách mohou i běžci takovou univerzální pomůcku ocenit. Svítidlo je vybaveno závěsným kroužkem a karabinkou, poskytuje tedy nejrůznější varianty uchycení, i když pravda: pro běžce není tento způsob stoprocentně ideální. Pro běžecký trénink je nejlepší připevnit CL05 karabinkou k batohu nebo ledvince, výborně poslouží také volně umístěná v síťované kapse na zádech. Naběhal jsem s blikačkou mnoho desítek kilometrů. Soudě podle reakcí řidičů i spoluběžců je červené blikající světlo, které jsem využíval nejčastěji, velmi dobře viditelné i za ztížených podmínek.

Tento test jsme připravili ve spolupráci s obchodem Kronium.cz.

TESTOVALI JSME TAKÉ:
Světlo, jak ho ještě neznáte ‒ Kalenji Run Light 
Adidas Run Light ‒ malé světlo s velkou funkcí 
Led Lenser SEO 5R ‒ mnoho funkcí v malém těle

René Kujan, Sport.cz

Používáte při svých bězích v noci/mlze... zadní světlo?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 září 2020 říjen 2020 listopad 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce