Rubriky:

Radíme

Přeháněli to s tréninkem. Dnes umírají o 19 let později

26. února 2017 08:07 - Praha

Navzdory některým varovným studiím tvrdícím, že příliš pohybu, cvičení, běhání může škodit, se v praxi ukazuje přesný opak. Zapřisáhlí maratónci z The Breakfast Club se v žádném ohledu nešetřili, běh a maratón byl pro ně vším a věnovali se svému hobby opravdu naplno. Naběhali přes 100 maratónů, mnozí z nich v časech kolem 2:30 - 2:40 hod. I přes velmi namáhavé a vyčerpávající tréninky se i ve svých 80 letech těší pevnému zdraví a v průměru se dožívají o 19 let více než zbytek populace. A to už je dostatečný důvod pro to, abychom zbytečné starosti hodili za hlavu a začali pořádně makat.

 

Profimedia.cz

Dlouholetý nadšený maratónec, kardiolog a rehabilitační specialista dr. Ben Rosin si liboval ve čtení studie s názvem „Too much exercise can kill you/Příliš mnoho cvičení vás může zabít". Považoval ji za velice zajímavou ‒ a pak ho napadlo srovnat data ze studie s vlastními reálnými zkušenostmi.

DALŠÍ PORCE INSPIRACE: Čech by byl už dávno mrtvý. Kanaďan k tomu zvládne ještě pár frajeřinek

Toho času 76letý lékař totiž patří do poměrně velkého a svým způsobem starobylého běžeckého klubu The Breakfast Club, kde to s kolegy mnoho desetiletí dle názorů okolí „přeháněli" s tréninkem. A tak stařičký veterán nelenil a začal sbírat data a fakta mezi 54 maratónci ze svého klubu. Jeho studie s poněkud sarkastickým názvem Je běhání maratónů toxické? vyšla nedávno v respektovaném magazínu The Physician and Sportsmedicine.

V roce 1969 se každé nedělní jitro začalo scházet pár kamarádů-běžců z Kalifornie. Pět nebo šest mužů se spolu vydávalo na šestimílový běh. Po tréninku společně posnídali a podle toho také pojmenovali svůj klub jako „snídaňový" (Breakfast). Klub další desetiletí pozvolna rostl a rostla i společně trénovaná vzdálenost. Běžců se už scházelo mezi 35 až 50 a jejich společný trénink představoval často i více než 20 mil (32 km). Nejlepší z nich začali běhat maratóny pod 2 hodiny a 30 minut, většina se snažila pokořit alespoň hranici tří hodin.

The Breakfast Club stále existuje a je činný. Své největší roky slávy už má zřejmě za sebou, ale i dnes se v neděli ráno schází na dvě desítky běžců. Polovinu z nich tvoří nováčci, polovinu ještě původní osazenstvo. Otcům zakladatelům je dnes kolem osmdesáti let, někteří z nich zdolávají pár mil alespoň svižným krokem. Ale stále jsou mezi nimi i tací, kteří pořád ještě běhají a trénují několikrát týdně.

Rosin si do svého výzkumu zařadil 54 nejhorlivějších běžců klubu. Velká část z nich naběhala přes 100 maratónů sem tam okořeněných i nějakým tím ultra. Několik z nich bylo dřívějších halových profesionálů na krátkých a středních tratích. Většina ze skupiny však začala běhat až kolem svého 30. roku věku. Rosinova studie říká: Ze sledovaných 54 jedinců jich 18 již zemřelo (v průměrném věku 81 let; průměrný věk dožití je v ČR u mužů necelých 76 let). Hlavní příčinou smrti byla rakovina (7 běžců s průměrným věkem 77,2 roku) a srdeční choroby (5 běžců s průměrným věkem 86 let).

Mezi žijícími zbylými 36 běžci se v 17 % případů vyskytují choroby srdce (jejich průměrný věk je 76 let; průměrný výskyt těchto chorob v běžné populaci je 34,6 %), což odborník ze stejného oboru medicíny považuje za velmi příznivé. A největší „bomba" jeho výzkumné práce? Pozorovaná skupina vykazuje o 19 let vyšší průměrný věk dožití než zbytek populace. A to už je přeci pádný důvod, abychom to i my s tím běháním už konečně začali přehánět, nemyslíte?

kü, Sport.cz

Jste ochotni pro své zdraví často a pravidelně něco dělat?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 září 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce