RECENZE: Kilian Jornet ‒ Neviditelná hranice

1. března 2017 13:57 - Praha

Po své prvotině Běhej, nebo zemři přichází Kilian Jornet se svou druhou knihu s názvem Neviditelná hranice. Obě knihy jsou na podobné téma, kterým je celoživotní vášeň pro různorodý styl pohybu ve velehorách. Zatímco v první knize jde především o popis úctyhodných sportovně-extrémních výkonů a líčení dojmů z běžeckých závodů v horách, v Neviditelné hranici se autor odpoutává od „pouhého“ líčení outdoorových akcí a přináší čtenářům jinou rovinu z mimosportovního světa. Kilian má v této knize ambice pojednat velká životní témata, jako jsou život a smrt, bolest ze ztráty, překonání hranic fyzicky možného, tajemství přítomného okamžiku nebo otázky po opravdové svobodě.

 

Kilian Jornet Burgada je jedním z nejúspěšnějších outdoorových sportovců planety. Na svém kontě má mnoho světových prvenství (mimo jiné rekordy v nejrychlejším zdolání Matterhornu či Mont Blancu), vertikální výzvy či tituly světového šampiona z ultramaratonských závodů v různých koutech světových velehor.

ČTĚTE TAKÉ: Syn horského vůdce má větší schopnost těla, než měl kdysi Armstrong

Letos třicetiletý Kilian se sportování v horách věnuje od tří let a španělský domov ve výšce 2000 metrů nad mořem mu dal velmi kvalitní základ. Na nedostatek medailí, diplomů, finančních prémií či mediální pozornosti si nemůže stěžovat. Roku 2012 se však v jeho životě stalo něco, co na všechny tyto záležitosti vrhlo jiné světlo a bylo vlastně hnacím motorem k „terapii vypsání sebe sama" v této knize.

V rámci celosvětově pojatého projektu „Summits of my life" si Kilian se svým přítelem a vzorem Stephanem Brossem stanovili cíl zdolat nejznámější vrcholy planety. V září 2012 se vydali za první výzvou hory Mont Blanc. Vše šlo hladce, oba si užívali nádheru svobodného pohybu mezi alpskými velikány při skialpinismu.

„Přilétlo hejno vran, začaly si hrát s větrem nad našimi hlavami a zkoušely v letu chytat kousky tyčinek, které jsme pojídali. Jejich tichý tanec vyjadřoval absolutní soulad našich duší, dokonalou harmonii," vzpomíná na společné chvíle, než došlo ke zlomovému okamžiku. Při sestupu z hory se pod Kilianovým přítelem utrhla lavina a on zmizel do prázdna. „Nezmizel však jako slunce navečer, jako jaro s příchodem veder, nebo jako padající hvězdy, když křižují oblohu. Ne, lidé nikdy nemizí, lidé zůstávají navždy. A i když nás jejich nepřítomnost ničí, vzpomínka na ně nám dává sílu jít dál," začíná se vzpamatovávat z velké osobní tragédie.

RECENZE JORNETOVY PRVNÍ KNIHY: Kilian Jornet - Běhej, nebo zemři

Příběh se odehrává v několika světových pohořích a pohybuje se na pomezí reality a fikce. Je pokusem, jak se co nejpřesvědčivěji a pravdivě vyrovnat se ztrátou blízkého člověka a učitele, s pochybnostmi o sobě samém a hledání hranic, kam až lze zajít.

V prvních dnech a měsících po tragické nehodě trpí Kilian množstvím výčitek a pochybností, co měl a mohl udělat pro to, aby Stephana zachránil. „První reakce mého těla byla reakce strachu, obrany, těžiště jsem přesunul na paty. Proč jsem se nevrhl vpravo a nenatáhl ruku, proč jsem se ho nepokusil zachytit?," líčí své zmatky a bolest, která mu vibruje v mysli.

Nejprve odjíždí do alpského zákoutí, kde se zkouší vzpamatovat odloučením od všech lidí a zbytečných kontaktů běžně vnímaným koloběhem dní. Sám běhá po horách, ale v noci stále nemůže pořádně spát. Na diskotéce potkává nejmenovanou přítelkyni (asi Slovinku) a prožívají spolu nejasně krátký milostný román. Kde jinde, než v kulisách panenské přírody několik tisíc metrů nad mořem. Kilian přemýšlí, co pro něj tento cit znamená a klade si otázky nad tématem svobodného prožívání vztahů. Není těžké zde sledovat paralelu s „exupéryovskými" motivy zodpovědnosti za svou růži a ochočování lišky z Malého prince. Jako několik podobně laděných pasáží této knihy, i tato trochu tahá za uši svým návodným a jednoznačným charakterem.

TAKÉ JSME PŘEČETLI ZA VÁS
René Kujan ‒ Běhej, dokud můžeš
Dana a Emil Zátopkovi ‒ Náš život pod pěti kruhy
Hal Koerner - Ultra a dál aneb Jak se připravit na běhy od 50 km po 100 mil

Poslední kapitolu knihy tvoří líčení fiktivního dobrodružství na základě skutečné události v himalájských velehorách, kam Kilian odjíždí společně se známým horolezcem Thomasem za (opět trochu nejasnou) misí, s cílem vylézt na horu mezi Čínou a Nepálem ‒ Gosainthan. Cestou přibírají do expediční party mlčenlivého Rusa Alexandra. Přichází několikatýdenní aklimatizace v malém domku, půldenní výlety na skialpech a odpolední filosoficky laděné meditace nad tématy zmiňovanými v prvním odstavci. Zvlášť pikantní je Kilianův recept na zahnání nudy v podobě sledování bublinek, když se vaří voda.

Přichází den D a trojice se vydává na zteč. Bez jakéhokoliv jištění a s minimem proviantu. Vše jde podle plánu, ale expedice končí poněkud překvapivě. Pár set metrů pod vrcholem je skupina horolezců zastavena nečekaným ledopádem. „Sednu si na úzký hřeben a naposled se dívám na vrchol, který necháváme za sebou, aniž bychom ho dosáhli. Částečně jsem rozčarovaný. Únava a žízeň zklamání ještě prohlubují, ale uvnitř mám hřejivý pocit. I když jsme nedosáhli výsledku, někdo to jednou dokáže, půjde-li cestou, kterou jsme prošlapali. Důležité bylo prolomit hranici, dokázat, že se dá jít nalehko. Cíle jsme dosáhli," píše autor v závěru knihy.

Kniha se nečte jedním dechem, roubování zážitků z horských výstupů a filosofická pojednání jsou na sebe napojována někdy poněkud násilně a trochu kostrbatě. Kniha je otevřenou zpovědí a vyznáním známé sportovní osobnosti.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Neviditelná hranice - Kilian Jornet
Josef Rendl, Sport.cz

Četli jste knihu Neviditelná hranice? Jak se vám líbila?


Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce