Rubriky:

Radíme

RUNNÍ KÁVA: Není stovka jako stovka aneb (Vá)noční běh z Blaníku ku Praze

14. prosince 2017 07:01 - Kralupy nad Vltavou

Dát stovku se v některých kruzích považuje za jistý druh maturity, zkoušky dospělosti. Člověk musí podstoupit slušnou dávku odříkání a sebezapření, přípravám věnovat hodně času a psychika musí být taky tak nějak srozuměna s tím, co přijde. Prostě dát stovku je snad tajným snem jeden každého z nás. Je to věc, která navždy ovlivní život váš i těch ostatních. Jo, ještě bych měl zmínit, že v tomhle kontextu jde o to dát nějakou tu stovku korun na dobrou věc a pomoci vozíčkářům zase trochu zkvalitnit jejich v mnohém krušný život. Ale o sto kilometrů v tomhle vyprávění taky půjde, nebojte!

 

Profimedia.cz

Nějaké ty běhy už s Martinem Pagáčem máme za sebou. Stává se nám téměř pravidelně, že se společně ocitáme na trase Praha-Kralupy nad Vltavou. Párkrát se nám taky stalo už něco delšího, třeba Drážďany-Praha. A ten samý Martin se mnou letos absolvoval trasu projektu To dáááš! od pramene Vltavy k prameni Labe pro větší čest a slávu České asociace paraplegiků, konkrétně tedy jejich startovacího bydlení pro novopečené vozíčkáře. A s tím samým člověkem spřádáme kolikrát plány, ze kterých jde hlava kolem i nám samotným.

No dobře, než se zase pustíme do vícedenních akcí, řekli jsme si, dáme třeba nějakou stovku. Co třeba z Blaníku? Tam přece žijou ty rytíři, co českému národu pomůžou, až mu bude nejhůře. A podle hesla: Vždycky je tak špatně, že by klidně mohlo být nejhůř, jsme plán odsouhlasili. Brzy jsme ovšem narazili na nečekaný problém – naše časové možnosti. Nenašli jsme do konce roku už ani jediný společný termín kromě čtvrtka 7. prosince. Což by nebyl ten největší háček, kdyby u Martina už v pátek nechystali zabijačku. „Nejpozdějc v pátek v poledne už musim bejt doma," hlásil tenhle skoro-vegetarián. Tak jsme vyrazili ve čtvrtek na noc, po práci s tím, že bychom to do osmi mohli stihnout být na kopci u rozhledny a pak pádit ku Praze, seč nám doprovodné blanické rytířstvo dovolí.

Runní káva [čti „ranní káva"] je takovým seriálem volnějších úvah a zamyšlení, no zrovna takovým tím čtením k ranní kávě. Může to být čtení nenáročné i hloubavé přesně podle toho, jakou hloubku mu zrovna budete chtít přisoudit. Chutná nejlépe v houpacím křesle, s trochou mléka a skořice.

Ale já nemám noční běhy rád! Mým druhým nejoblíbenějším koníčkem hned po běhání je totiž válení se v posteli. A slušní lidé přes noc spí a neběhají někde po polích a po lesích, ne?! No nic, musel jsem se sebezapřít a po cimrmanovsku zatnout zuby a táhnout. Na startu jsme dosáhli jen drobného zpoždění, které beztak způsobil ten silný vítr. Vyběhnout na horu Velký Blaník bylo dílem okamžiku, a tak se nám ještě před devátou podařilo po obligátním fotografování odstartovat. Na noční krize jsem se vybavil lahvičkou kofeinového nakopávače Squeezy a půllitrovou placatkou s Red Bull Colou. My vám fičeli, skoro jako ten vítr v našich vlasech! Původně jsme plánovali nějakou hodně pozdní večeři v nějakém restauračním zařízení, ale bohužel už měli všude zavřeno.

Jiná dimenze

Ale protože jíst se musí, domluvili jsme se, že si budeme každou hodinu říkat – zpomalíme, napijeme, najíme. Šlo to snadno. Jednak jsme měli běžecké batůžky nacpané tyčinkami, bonbony a sušeným masem, jednak vždycky, když jsem se podíval na hodinky, bylo překvapivě o hodinu víc. Zřejmě jsme se dostali do nějakého jiného časoprostoru (nebo že by předávkování kofeinem?), ale čtvrthodina v našem světě byla jako hodina tam venku. Běželi jsme a kecali, bloudili ve tmě a nadávali si, že jsme někde ztratili turistickou značku. Občas jsme se zakecali tak, že jsme si třeba i víc jak kilometr nevšimli, že běžíme úplně jiným směrem. I tak jsme si mnuli ruce – ta stovka tam určitě bude! S tímhle blouděním možná i dvě...

Další šálek? Všichni jednou budem ultra!

Celé akci jsme založili taky událost na sociálních sítích, ale podpora na vlnách internetu ještě neznamená podpora v poli. Té se nám reálně dostalo jen jednou, hned ve Vlašimi, kde na nás nadšeně hopkajíc čekala kolegyně Dana s dcerkou Aničkou. Hned nám bylo veseleji, na náměstí jsme se ještě všichni vyfotili u rozzářeného vánočního stromu a my pak rozzáření opět mohli odkvačit do noci.

Pražské patálie

Nevím, čím to je, ale vždycky když běžím kolem Prahy, nastávají komplikace. Třeba že nám dojde voda (tady nás zachránila sámoška v Kostelci nad Černými lesy, kde opravdu už v šest otvírají). Aniž bych si toho všiml, zavřela se mi na mobilu jediná aplikace sledující naši trasu a čas. Nebo třeba další komplikace většinou provázená výrokem: „Á, už se blížíme! Začíná to tu pěkně smrdět." (Tentokrát puch přicházel z Malešic, z tý čtvrti pochybný.) O tom, že kolem Prahy mívám už pravidelně ukrutného vlka ani nemluvím. Ale jak se rozednívalo, rozjasňovala se už i naše mysl a jak se nezadržitelně blížil Černý most (sídlo Sportovního klubu vozíčkářů Praha, pro které jsme to celé běželi), nezadržitelně se blížilo i naše přesvědčení, že to tentokrát zase dáme a že Martin tu porážku čuníka zrealizovat stihne, stejně jako já ještě zaskočit do práce a aktivně zasáhnout do procesu výroby. Říkám vám, není nad pocit dobře uskutečněného blbého nápadu. Takže jsme se s mohutným high-five a slovy „To zas byla ptákovina!" mohli rozloučit a těšit se na další nezadržitelné ideje.

Každý teď za spáchanou stovku posíláme deset stovek na účet vozíčkářů, a jestli chcete dát taky stovku, tak máte jedinečnou příležitost přesně tady! Díky a běhu zdar!

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 září 2020 říjen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce