Rubriky:

Biatlon

Fanoušci, pozor! Do prodeje jdou medaile od Gabriely Koukalové

6. září 2019 17:46 - Praha

Mistryně světa v biatlonu, olympijská medailistka a vítězka celkového pořadí Světového poháru Gabriela Koukalová vstoupila do umělecké sféry. Všestranně nadaná bývalá elitní sportovkyně se totiž věnuje také medailérství, které vystudovala. Biatlonistka, která letos v květnu ukončila sportovní kariéru, vytvořila motiv jubilejní pamětní medaile věnované Alfonsi Muchovi. Medailová řada je autorčinou první výtvarnou medailí, jež je nabízena na tuzemském trhu.

 

Český biatlon, Petr Slavík

"Vztah k umění mám od malička velmi kladný i díky rodičům, kteří mě k němu vedli z mnoha důvodů. Věřím, že toto odvětví má na společnost větší vliv, než jsme si schopni uvědomit. Rozvíjí v nás spoustu stránek tak, jako nic jiného v našem životě. Umění nás dělá vnímavější, rozvíjí naši představivost, citlivost, empatii, usnadňuje komunikaci," říká Koukalová.

Už v dřívějších letech se bývalá biatlonová hvězda prezentovala v uměleckém prostředí zpěvem, nazpívala a natočila videoklip k písni STK song. Na začátku října vstoupí do taneční soutěže ve vysílání České televize StarDance. Začátek září 2019 je pak spojen s jejím prvním počinem ve výtvarném umění, když ji ke spolupráci oslovila společnost Národní Pokladnice.

Gabriela Koukalová s pamětní medailí věnované Alfonsi Muchovi.

archiv Gabriely Koukalové

„Je mi velkou ctí, že mi společnost Národní Pokladnice svěřila svou důvěru a mohla jsem na medaili, jež oslavuje jednoho z největších malířů všech dob – Alfonse Muchu, pracovat. Snažila jsem se odvést maximální práci, stejně jako tomu do nedávna bylo při sportovních kláních," svěřila se při slavnostní prezentaci první z řady medailí a autogramiádě bývalá biatlonistka.

Nová jubilejní pamětní ražba nese autorské zpracování portrétu slavného secesního umělce Alfonse M. Muchy, jehož 80. výročí úmrtí a 160. výročí od narození si v tomto a příštím roce připomeneme. Pamětní medaile nese autorské zpracování umělcova portrétu. Primárním poselstvím Muchových děl bylo zachytit krásu z pozemského světa a zprostředkovat ji co nejširší veřejnosti. Stejný cíl si klade i Národní Pokladnice. Jubilejní pamětní ražba je proto zdarma. Aby nebyla nabídka zneužita, objednávka je limitována jedním kusem na objednavatele.

Jubilejní pamětní medaile věnovaná Alfonsi Muchovi.

archiv Gabriely Koukalové

Na jubilejní pamětní ražbu zdarma volně navážou další pamětní ražby v „Mucha stylu". Navazujících numismatů je šest a jejich autorkou je rovněž Gabriela Koukalová. Pamětní sada je uložena ve speciálních deskách, které je možné vystavit. Sada pamětních ražeb bude představena koncem září prostřednictvím médií a na webových stránkách www.narodnipokladnice.cz.

„Snažila jsem použít nový a zajímavý motiv. Základní představu jsem si dělala přibližně tři týdny a samotná tvorba mi pak zabrala velmi intenzívní tři měsíce," ohlédla se rodačka z Jablonce nad Nisou za tvorbou výtvarného návrhu.

Slavný secesní umělec podle návrhu Gabriely Koukalové.

archiv Gabriely Koukalové

Za základní verzi pamětní medaile, ražené z mědiniklu zaplatí zájemci jen poštovné a balné 89 Kč. Náročnější sběratelé si mohou přiobjednat barevnou aplikaci (tzv. kolorování) za cenu 299 Kč a příslušenství ve formě plakátu v „Mucha" stylu a Certifikátu autentičnosti za 79 Kč.

Medaili s jubilejním pamětní ražbou s portrétem Alfonse Muchy je možné si rezervovat a objednat na www.alfons-mucha.cz od pátku 6. září. Nabídka je platná do konce roku nebo do vyčerpání zásob.

Autorské zpracování portrétu slavného umělce Alfonse Muchy v podání Gabriely Koukalové.

archiv Gabriely Koukalové

Sport.cz

Časová osa: Biatlon

Filtr článků - Biatlon