Rubriky:

Biatlon

Biatlonová fantazie pokračuje! Soukalová a spol. ovládly závod štafet

13. února 2016 22:04 - Presque Isle
(Aktualizováno: 13. února 2016 23:17)

Další fantastický úspěch si připsaly české biatlonistky v americkém Presque Isle. Vůbec poprvé v sezóně si ve složení Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová, Gabriela Soukalová, Veronika Vítková dojely ve Světovém poháru pro vítězství v závodu štafet na 4x6 kilometrů. V dramatickém finiši posledního závodu před mistrovstvím světa vybojovala druhé místo Ukrajina před Německem.

 

(C) Český biatlon, Petr Slavík

V mrazu a šeru v americkém areálu zvládly Češky štafetu s jedním trestným kolem. Znovu se blýskla vítězka dvou předchozích závodů Gabriela Soukalová, která vytáhla tým na první místo, které na posledním úseku udržela finišmanka Veronika Vítková.

Vítězstvím biatlonistky navázaly na vydařenou minulou sezónu, v níž ovládly hned tři štafetové závody a získaly malý křišťálový glóbus. "Jsem strašně rád. Dobře se na to dívalo," řekl šéftrenér Ondřej Rybář, který závod sledoval v České televizi. "Úplně ideální to nebylo, ale ve výsledku to je tam, kde jsme si to všichni přáli," doplnil.

Štafeta žen se měla jet původně až v neděli, ale kvůli očekávaným velkým mrazům byla přesunuta na dnešek. Přesto panovala velká zima minus 15 stupňů.

Charvátová musela na trestné kolo

První na trať vyrazila Puskarčíková, vleže dvakrát dobíjela, stojku zvládla rychle i čistě a předávala pátá. I Charvátová potřebovala vleže dva náboje navíc, ale v běhu soupeřky předjížděla a posunula se na třetí místo. Na stojce stála nestabilně, i proto se jí tolik nepovedla. Musela na jedno trestné kolo a klesla na 11. místo.

Vedoucí žena Světového poháru Soukalová převzala štafetu devátá s odstupem 47,7 vteřiny za vedoucími Ruskami, ale jela výborně. Brzy dojela soupeřky před sebou, po přesné ležce už byla třetí. Na stojce dvakrát dobíjela, ale na trati "letěla", přehnala se přes Rusku Podčufarovou a Vítkovou vyslala do finiše z první pozice.

Zkušená Vítková začala s náskokem 16 vteřin před Francií a necelých 20 před Ruskem. Vleže uspěla na druhé dobití a hájila náskok deseti vteřin před Šumilovovou. Postupně se stmívalo a osvětlení na trati bylo slabé, proto byl soutěžní okruhu asi o 200 metrů zkrácen. Horší viditelnost trápila biatlonistky i na střelnici.

I vstoje musela Vítková jeden terč opravovat a posledním nábojem ho trefila. Kazily také soupeřky a do cíle dojela neohrožena jasně první. Češky vyhrály o 25 vteřin před Ukrajinou, která o dvě desetiny porazila ve finiši Německo.

"Na začátku to nebylo úplně dobře rozjetý. Lucka byla zase trošku napjatá, hodně nervózní a udělal kiks, ale Gábina to dotáhla dopředu a Veronika to potvrdila, takže parádní," hodnotil štafetu z Ameriky trenér žen Zdeněk Vítek.

Čeští muži kvůli nemoci Ondřeje Moravce ve štafetě nestartovali. Z výhry se radovali Norové před Francouzi, třetí dojeli Němci. Štafety v Presque Isle byly posledními závody SP před světovým šampionátem, který se v Oslu uskuteční od 3. do 13. března.

SP v biatlonu v Presque Isle (USA):
Ženy - štafeta 4x6 km:
1. ČR (Puskarčíková, Charvátová, Soukalová, Vítková) 1:07:11,0 (1+14)
2. Ukrajina (Varvynecová, Burdygová, Džymová, Pidhrušná) -25,2 (0+12)
3. Německo (Preussová, Kummerová, Gössnerová, Horchlerová) -25,4 (1+7)
4. Polsko -26,0 (0+7)
5. Itálie -47,5 (1+12)
6. Francie -48,2 (1+13)
Muži - štafeta 4x7,5 km:
1. Norsko (Birkeland, Bjöntegaard, J. Bö, T. Bö) 1:12:09,8 (0 tr. okruhů + 7 dobíjení)
2. Francie (S. Fourcade, Fillon Maillet, Desthieux, Beatrix) -30,1 (0+2)
3. Německo (Lesser, Birnbacher, Böhm, Doll) -42,6 (0+11)
4. Rusko -48,3 (0+7), 5. USA -48,3 (0+9)
6. Itálie -1:34,8 (0+12)
roj, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Biatlon

Filtr článků - Biatlon


Fortuna liga 2019/2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.