Trofej je blíž! Soukalová doběhla ve sprintu druhá, Francouzka ztratila

Chanty-Mansijsk

Parádním způsobem zahájila biatlonistka Gabriela Soukalová svůj boj o celkový triumf ve Světovém poháru. Ve čtvrtečním sprintu na 7,5 km v ruském Chanty-Mansijsku, který hostí závěrečný díl seriálu, obsadila po bezchybné střelbě druhou příčku, pojistila si zisk malého křišťálového glóbu a ještě navýšila svůj náskok v průběžném pořadí SP před Francouzkou Marií Dorinovou-Habertovou, která po jedné minele na stojce skončila na konci elitní desítky.

Biatlonistka Gabriela Soukalová vybojovala ve sprintu v ruském Chanty-Mansijsku druhé místo a získala podruhé v kariéře malý křišťálový glóbus za celkové prvenství v disciplíně.

Triumf slaví finská raketa Kaisa Mäkäräinenová, která nenašla přemožitelku i přes jednu ránu vedle na stojce. Soukalová byla po druhé střelbě v čele pořadí, při výjezdu ze střelnice ale na chvíli vypadla z tempa, když se málem srazila s ruskou soupeřkou, a na trati poté začala ztrácet. Na Finku nakonec měla třísekundové manko. Třetí příčku si zajistila na střelnici rovněž bezchybná Norka Marte Olsbuová.

Za druhé místo Soukalová, které se podařilo získat malý glóbus podruhé v kariéře, vyfasovala 54 bodů, Francouzka za umístění na desátém místě dostala 31 bodů. To by při současné situaci, kdy obě závodnice podle pravidel odepíší dva nejhorší výsledky v sezóně (Soukalová 9. a 11. místo, Dorinová 26. a 29. příčku), znamenalo před dvěma posledními závody sezóny náskok 57 bodů pro českou závodnici. V zatím neredukovaném hodnocení SP má Soukalová náskok 92 bodů.

Velký glóbus má Soukalová na dosah

Ten navíc rodačka z Jablonce může ještě navýšit při sobotní stíhačce (12:50 SEČ), do níž vyběhne se solidním, více než 40sekundovým náskokem na Dorinovou-Habertovou.

Jistotu celkového vítězství může mít Soukalová už v sobotu, pokud Dorinová Habertová nevyhraje. V případě triumfu Francouzky jí k zisku velkého glóbu stačí dojet na osmém místě. V neděli pak čeká závodnice závěrečný závod s hromadným startem (10:20 SEČ).

Ostatní české závodnice do pořadí výrazněji nepromluvily. Lucie Charvátová byla se třemi ránami vedle třicátá, Jessica Jislová s jednou minelou skončila 42. Veronika Vítková, která byla na nedávném mistrovství světa v Norsku v šesti závodech nejhůř osmá, minula tři terče a obsadila 46. příčku. Třikrát minula i Barbora Tomešová, které patřilo 69. místo.