Rubriky:

Biatlon

Neuvěřitelná stabilita, satisfakce za MS. Soukalová ohromila biatlonové osobnosti

23. března 2016 06:45 - Praha

Šestadvacet let čekalo Česko na tento okamžik. Po triumfu Jiřiny Adamíčkové-Pelcové má český biatlon zase vítězku Světového poháru. Skvělé výkony Gabriely Soukalové v sezóně ocenila řada osobností tohoto sportu z let minulých.

 

Sergei Grits, ČTK/AP

Kateřinu Holubcovou-Jakešovou zaujaly vyrovnané výkony, kterými se Soukalová během sezóny prezentovala. Připsala si čtyři vítězství, jedenáctkrát stála na stupních vítězů, třiadvacetkrát pronikla v závodech do elitní desítky. Jejím nejhorším umístěním bylo jedenácté místo, které obsadila ve stíhačce na MS v Oslu.

„Úspěch Gabči je úžasný, stejně jako její neuvěřitelná stabilita v průběhu celé sezóny, která mě naprosto fascinuje. Moc jí blahopřeji, určitě to je skvělá náplast za všechna ta čtvrtá a pátá místa na mistrovství světa. Moc to Gábině i celému našemu biatlonu přeju," řekla pro oficiální internetové stránky Českého biatlonu mistryně světa z roku 2003 z Chanty-Mansijsku.

Soukalová v generálce na MS válela. V americkém Presque Isle ovládla sprint, stíhačku a na závěr triumfovala i v ženské štafetě. Fanoušci očekávali, že ze světového šampionátu v Oslu neodjede s prázdnou. Jenže na Holmenkollenu se od ní v určitých momentech odvrátilo štěstí a jablonecká rodačka se nakonec musela smířit s dvěma "bramborovými" medailemi.

Letošní sezóna Gabriely Soukalové:
Počet závodů 25
Počet vítězství 4
Stupně vítězů 11
Top 10 23
Nejhorší umístění 11
Medaile z MS 0
Celkový počet bodů 1074
Náskok na 2. místo 46
Prize money zhruba 6,3 mil. korun (hrubého)

Přestože medailové ambice nenaplnila, její psychikou to nijak neotřáslo. V Chanty-Mansijsku ukázala, že je velká závodnice a udržela v celkovém pořadí seriálu náskok před dotírající Francouzkou Marií Dorinovou-Habertovou, jež v Oslu zářila.

„Je to velká paráda. Po mistrovství světa v Oslu jsem měl trochu obavy, jak Gábina v souboji s Marií nakonec dopadne. Protože Francouzka měla velkou formu a náš sport je hodně nevyzpytatelný. Ale v Rusku Gábina jen navázala na to, co předváděla celou sezónu. Dokázala se neskutečně koncentrovat. Celou sezónu šla prostě vytrvale a soustředěně za svým cílem, obětovala mu návraty domů. Muselo to být pro ni nesmírně psychicky náročné. Smekám před ní klobouk," citoval web Českého biatlonu Romana Dostála, světového šampióna z roku 2005.

Jan Matouš, který na MS v roce 1987 v Lake Placid vybojoval bronz, dvojnásobné stříbrné medailistce z olympiády v Soči v závěrečných závodech na Sibiři věřil. „Vím, že má železné nervy, že se dokáže s těžkými situacemi vypořádat. A to, jak si počínala v Chanty-Mansijsku, bylo prvotřídní. Je to velká závodnice. Její triumf je určitě obrovská satisfakce za mistrovství světa, kde nebylo štěstí na její straně," řekl Matouš.

jsv, Sport.cz

Vyhraje biatlonistka Gabriela Soukalová Světový pohár i v příští sezóně?

Zrušit