Puskarčíková prohnala Koukalovou! Vyjde ve stíhačce český útok na stupně vítězů?

Pokljuka

Biatlonistka Gabriela Koukalová při dalším dílu Světového poháru v Pokljuce obsadila ve sprintu na 7,5 km po jedné chybě na střelnici sedmé místo, o pouhé čtyři desetiny sekundy za ní skončila její "střelecky čistá" reprezentační kolegyně Eva Puskarčíková. Obě mají slibné vyhlídky zaútočit v sobotní stíhačce na medailové pozice, od bronzové Norky Marte Olsbuové je dělí zhruba 18 sekund. Michal Krčmář v závodu mužů na 10 km se rovněž vešel do elitní desítky. Na devátém místě zaostal dvě pozice za nejlepším výsledkem českých mužů v rozbíhající se sezóně. Potřetí v ní vyhrál Francouz Martin Fourcade, mezi ženami ve slovinském zimním středisku rovněž triumfovala vedoucí závodnice SP Němka Laura Dahlmeierová.

Gabriela Koukalová na střelnici ve slovinské Pokljuce.

"S výsledkem jsem rozhodně spokojená. Musím říct, že ten závod bolel, snad ještě jako žádný jiný," řekla Koukalová Radiožurnálu a směrem ke stíhačce dodala: "Mám dobrou výchozí pozici."

Česká obhájkyně velkého křišťálového glóbu obsadila minulý týden v nejkratším závodě na 7,5 km v Östersundu třetí místo, které následně přetavila ve vítězství ve stíhačce. V Pokljuce střílela čistě vleže, ale vestoje jednou minula a musela běžet navíc 150 metrů. I díky sedmému běžeckému času se ale udržela v desítce a na vítězku ztratila 39,4 sekundy.

Dlouho se zdálo, že Koukalovou předčí Puskarčíková, která střílela čistě. Ještě 700 metrů před cílem byla před ní o 1,2 sekundy, ale nakonec s českou hvězdou těsně prohrála. Osmé místo je pro Puskarčíkovou nejlepší výkon ve sprintu a vyrovnání životního výsledku v SP.

"Veliká spokojenost, obě holky běžely perfektně. U Gábiny, která byla před závodem docela nervózní, protože na ni dolehlo očekávání, že bude zase útočit na glóbus, škoda jedné kalibrové rány nahoře. To nás mohlo posunout malinko dopředu, ale dvě umístění v desítce nás musí uspokojit," řekl trenér českých reprezentantek Zdeněk Vítek České televizi.

Na prvním střelbě přišla o lepší výsledek třicátá Veronika Vítková. V den svých osmadvacátých narozenin netrefila vleže dva terče. "Obě rány byly nahoře, přitom nástřel se jí povedl," řekl Vítek. Do sobotního stíhacího závodu nepostoupily Lucie Charvátová, která minula čtyřikrát a obsadila 79. místo, ani jednaosmdesátá Jessica Jislová.

Velký návrat po mateřské dovolené prožila Slovenka Anastasia Kuzminová. Dvojnásobná olympijská vítězka se postavila na start po dvou letech a devíti měsících, střílela přesně a skončila šestá před Koukalovou a Puskarčíkovou. "Jsem hrdý, že se vrátila tímto způsobem. Je obdivuhodné podat takový výkon po dvou dětech," řekl manžel a trenér Kuzminové Daniel pro slovenská média.

Krčmář trefil všech deset terčů

Krčmář zvládl v ideálních povětrnostních podmínkách obě položky bez chyby, na vítězného Fourcada přesto ztratil více než půl minuty. Šlesingr netrefil poslední terč a skončil patnáctý, do sobotní stíhačky postoupili i Ondřej Moravec (31.), Adam Václavík (50.) a Tomáš Krupčík (51.).

Obhájce celkového prvenství Fourcade se po třetím místě v předchozím závodu vrátil na nejvyšší stupínek a připsal si jubilejní padesátou výhru v seriálu. Před ním už je v historické tabulce s 94 triumfy pouze nedostižný Nor Ole Einar Björndalen, který dnes skončil sedmý.

O svém premiérovém vítězství v Pokljuce v kariéře rozhodl Fourcade zrychlením v závěrečném běžeckém okruhu, před druhým Norem Johannesem Thingnesem Böem měl v cíli náskok téměř 14 sekund. Třetí doběhl o další sekundu a půl zpět Rus Anton Šipulin, z elitní desítky si chybu na střelnici připsal pouze desátý Rus Matvěj Jelisejev.

V sobotu jsou na programu stíhací závody a v neděli štafety.