Rubriky:

Biatlon

Biatlonisté našli klid kousek od jezera, mají vlastní kuchařku

13. února 2017 20:02 - Hochfilzen

V nenápadném penzionu čtvrt hodiny cesty od stadiónu našli čeští biatlonisté klid při mistrovství světa v Rakousku. Gabriela Koukalová odkládá své medaile na pokoji v obci St. Ulrich u jezera Pillersee a stejně jako ostatní si pochutnává na jídlech kuchařky Gabriely Fliegerové.

 

Kerstin Joensson, ČTK/AP

Český tým bydlel při Světových pohárech v Hochfilzenu v hotelu v Leogangu, ale pro světový šampionát se rozhodl pro změnu. "Snažili jsme se najít něco malinko blíž a plánovali jsme sem vzít vlastního kuchaře. A tohle s kuchyní bylo nejlepší," řekl šéftrenér Ondřej Rybář o místě vedle školky, bazénu a naproti hasičům.

Budova na sobě ani nemá nápis, že jde o apartmány k pronajmutí, ale recepce v prvním patře napovídá, že dříve možná jako hotel fungovala. Češi využívají všechna tři patra a dohromady je zde okolo 30 lidí - závodníci a realizační tým.

"Já jsem poměrně hodně společenský typ, ale při závodech jsem za ten klid i celkem ráda. Tady si odpočineme, máme pohodlí a všechno, co potřebujeme, abychom měli dobré podmínky," řekla zlatá a bronzová medailistka Koukalová.

Každý apartmán má kuchyň, jednu až dvě ložnice, toaletu a sprchu. Koukalová je sama, Eva Puskarčíková bydlí s Veronikou Vítkovou, Ondřej Moravec s Michalem Krčmářem a Michal Šlesingr s Adamem Václavíkem.

Kuchařka není u biatlonistů nováčkem

"Závoďáci bydlí většinou po dvou, aby měli pohodlí," řekl kouč mužů Michael Málek, který sdílí trenérský apartmán se Zdeňkem Vítkem, Alešem Ligaunem a Jiřím Holubcem. Jen pro sebe má bydlení třeba masérka Petra Sedláčková, protože ve volném pokoji má rozložený masérský stůl, na kterém uvolňuje či napravuje biatlonisty. Ti se k ní zapisují návštěvu na seznamu pověšeném na dveřích pokoje.

Koloběh českého domu je jednoduchý. Nástěnka s informacemi není třeba, večer nebo ráno si všichni vše potřebné řeknou. "To je na tom hezký, že se to řídí samo. Šíří se to a nikdo se nezapomene," pochvaluje si Rybář. Na stadión se vozí biatlonisté za pomoci tří aut a i zde se logistika jasně dohodne nebo se improvizuje.

Klidnému průběhu napomáhá využití vlastní kuchařky. "Je díky tomu větší časová flexibilita. Každý si zajde, kdy potřebuje, a je vše jednodušší," řekl Rybář. Kuchaře měli biatlonisté předloni na MS v Kontiolahti a tehdy získali čtyři cenné kovy.

Fliegerová není u biatlonistů nováčkem. Už s nimi byla na soustředění ve Švédsku a před sezónou i v Hochfilzenu. "Jsou skvělá parta. Není náročné pro ně vařit," řekla kuchařka ze Žamberku, nedaleko od biatlonového centra Letohradu.

Dovezli si kolem půl metráku masa

Většina základních potravin se do obřího chladícího boxu vedle kuchyně přivezla z Česka. Především maso. "Odhadem padesát kilo," uvedla kuchařka s tím, že před závody se vaří nejvíce kuřecí a převážně těstoviny, třeba carbonara.

"Je skvělá," chválila Koukalová kuchařku a prozradila, že na jídelníčku se nejvíce podílel Krčmář, který ho sestavoval. "Jde hlavně o zdravou výživu, o nic složitého," řekla Fliegerová, která na oplátku ocenila biatlonisty, že jí pomáhají, "Gabča (Koukalová) přijde umýt nádobí. Pomůžou všichni," řekla kuchařka.

Biatlonisté jsou s realizačním týmem tak trochu uzavření před okolním světem. Manželky či manželé bydlí jinde. "Je to i kvůli zdravotní prevenci. S nejbližšími se jen potkají, je třeba se v tomto ohledu navzájem respektovat," uvedl Rybář.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Biatlon

Filtr článků - Biatlon