Sáblíková obsadila třetí místo v závodě SP na 3000 metrů

HEERENVEEN

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková dosáhla hned na úvod sezóny svého nejlepšího umístění ve Světovém poháru. Díky třetímu místu v závodě na 3000 metrů v Mekce rychlobruslení Heerenveenu stanula devatenáctiletá olympionička v prestižním seriálu premiérově na stupních vítězů.

Velká naděje českého rychlobruslení a zimního sportu celkově tak hned na začátku sezony splnila přání trenéra Petra Nováka atakovat stupně vítězů. Sáblíkovou, jež v sobotu debutovala 14. místem na poloviční trati, nepřipravilo o životní úspěch ani virové onemocnění, které ji trápilo v týdnu před startem.

V desetitisícovém kotli heerenveenské haly jela rodačka z Nového Města na Moravě společně s domácí olympijskou vítězkou z tříkilometrové trati Ireen Wüstovou, které podlehla o 33 setin sekundy. Čas 4:06,89 nakonec stačil na bronz, neboť s více než sekundovým náskokem zvítězila jiná Nizozemka Renate Groenewoldová.

Juniorská světová rekordmanka Sáblíková si dnes připsala mimo jiné skalpy Němek Daniely Anschützové-Thomsové a Claudie Pechsteinové, které v Turíně skončily před ní. Na trojce byla vlajkonoška české výpravy pod pěti kruhy sedmá, na pětikilometrové trati skončila těsně pod stupni vítězů.

Prosadila se i juniorka Jirků

V téže disciplíně se dnes druhým místem v divizi B za čas 4:15,26 blýskla jiná česká závodnice Andrea Jirků. Sedmnáctiletá juniorka tak nejen vybojovala 14 bodů do hodnocení SP, ale také získala poprvé v kariéře právo startovat v příštím závodě za týden v Berlíně v elitní skupině A spolu se Sáblíkovou.

Skvělý vstup do sezony potvrdila již třetím vítězstvím v Heerenveenu německá hvězda Anni Friesingerová, jež dnes vyhrála i druhý závod na kilometru a společně s triumfem na 1500 m si připsala třetí zlato při třetím startu.

Radost ale devětadvacetileté olympijské vítězce kazí válka s národním svazem, jenž odmítá uznat jejího nového osobního kouče Gianniho Rommeho za člena výpravy a finančně se podílet na jeho působení. "Peníze na Rommeho prostě nemáme," řekl agentuře SID svazový šéf Gerd Heinze. Friesingerová údajně požaduje pro slavného Nizozemce alespoň proplácení cestovních výloh, svaz však nehodlá akceptovat ani to.