Sáblíková je nejmladší rychlobruslařskou mistryní Evropy

COLLALBO

Martina Sáblíková se stala rychlobruslařskou mistryní Evropy ve víceboji. Česká reprezentantka vyhrála závěrečný závod na 5000 metrů v novém světovém rekordu na otevřeném oválu 6:58,45 minuty a senzačně zlikvidovala na nejdelší trati čtyřboje i obrovský náskok dosud vedoucí Wüstové z Nizozemska. Také bodový součet 162,954 znamená světový rekord pod širým nebem.

Mistryně Evropy Martina Sáblíková

V devatenácti letech se navíc Sáblíková stala nejmladší mistryní Evropy v historii. Sáblíková potřebovala na pětce porazit Nizozemku o 14,05 sekundy, a když jako první a nakonec i jediná pokořila hranici sedmi minut, musela čekat na výkon své soupeřky. Wüstová více než polovinu trati útočila na titul a ještě na mezičase 3400 metrů ztrácela jen dvě sekundy. Ale v závěru, který je doménou nové šampionky, odpadla a ztratila na českou závodnici přes 16 sekund. Po přepočtu ji Sáblíková porazila o pouhých 23 tisícin bodu.

Čtvrtá žena z turínské olympiády z trati 5000 metrů potvrdila, že je specialistkou na delší disciplíny. Po devátém místě na pětistovce a šestém na trojnásobné trati vyhrála v sobotu rovněž ve světovém rekordu trojku a dnes konkurenci deklasovala. Nejbližší soupeřku Renate Groenewoldovou z Nizozemska, nakonec celkově třetí, porazila o deset sekund.

Německé kralování skončilo

V Itálii skončilo dlouholeté panování německých reprezentantek, které pravidelně braly titul od roku 1999. Světová velmoc dokonce poprvé po 33 letech nezískala ani medaili. Týmová olympijská šampionka Daniela Anschützová-Thomsová skončila čtvrtá a obhájkyně titulu Claudia Pechsteinová pátá.

V oblíbeném Collalbu, kde často trénuje, si dnes Sáblíková životní úspěch příliš neužije a neabsolvuje zde ani slavnostní zakončení šampionátu plánované na 18. hodinu. Po skončení závodního programu se totiž s trenérem Petrem Novákem vydala z Bolzana leteckým speciálem na vyhlášení Sportovce roku v České republice, které se uskuteční dnes večer v Praze. Malým vrtulovým letadlem Piper by se do metropole měli přesunout v podvečer. "Doufám, že vše stihneme," doufal Novák před několika dny, když rychlý přesun domlouval.

Sáblíková si už do Itálie vzala i slavností oblečení, které vybírala v Praze při cestě do dějiště mistrovství. Hlavní adeptka na cenu na juniorský Objev roku by se měla v Top hotelu představit ve vínově červeném kalhotovém kostýmu.

5000 m:
1. Sáblíková (ČR) 6:58,45, 2. Groenewoldová (Niz.) 7:08,76, 3. Pechsteinová 7:10,05, 4. Anschützová-Thomsová (obě Něm.) 7:10,49, 5. Visová 7:11,77, 6. Wüstová (obě Niz.) 7:12,73, ...8. Jirků (ČR) 7:17,44.