Rubriky:

Ostatní sporty

Sáblíková vyhrála poprvé závod SP a vede pořadí

3. února 2007 17:29 - TURÍN

Rychlobruslařka Martina Sáblíková v sobotu vyhrála poprvé v kariéře závod Světového poháru. Na olympijském oválu v Turíně nedala devatenáctiletá reprezentantka na tříkilometrové trati šanci žádné z věhlasných soupeřek a zvítězila časem 4:03,88 minuty.

 

Sport Invest

"Něco podobného jsem fakt nečekala. Když jsem dojela, tak jsem si říkala, že to není možné," řekla Sáblíková v rozhovoru pro ČTK.

Závodnice z Vysočiny porazila o více než než půl sekundy olympijskou vítězku Ireen Wüstovou z Nizozemska, třetí skončila o další sekundu zpět majitelka pěti medailí z Turína Cindy Klassenová, která se v SP na dlouhých tratích představila v sezoně poprvé. Čtvrté místo patřilo mnohonásobné olympijské šampiónce Claudii Pechsteinové z Německa.

"Porazila je všechny po ohromně taktické jízdě a výtečném finiši," řekl trenér Petr Novák. Vedle dosaženého času si pochvaloval i fakt, že jeho svěřenkyně nepodlehla počátečnímu tlaku své soupeřky v rozjížďce Renate Groenewoldové, která začala ve velkém tempu. "Hned ve druhém kole jsem na ni křičel, ať je v klidu, že to jen zkouší a nemůže své tempo vydržet," podotkl Novák. A to se také stalo. Druhá žena z nedávného ME nakonec skončila pátá.

Postřeh svého trenéra ocenila i Sáblíková. "Myslela si, že to rozjedu s ní, ale já jsem se držela a jela si to svoje. I když je pravda, že tentokrát jsem to rozjela rychleji než na olympiádě, protože jsem si říkala, že to nemůžu nechat na posledních pět kol jako tehdy," přiznala Sáblíková, která se vrátila vítězně na ovál Lignotto, na němž se před rokem zapsala do podvědomí českých sportovních fanoušků.

V čele seriálu má náskok 40 bodů

Dnešním suverénním vítězstvím poslala soupeřkám vizitku před mistrovstvím světa ve víceboji v Heerenveenu, kde bude příští víkend hájit pozici nejlepší Evropanky z kontinentálního šampionátu v Collalbu. "Jak už jsem několikrát řekl, čtyřboj nás netíží. Nebudeme se speciálně připravovat na pětistovku a patnáctku," upozornil Novák.

Po čtyřech z šesti závodů SP na dlouhých tratích má nyní Sáblíková, jež si už v sezóně připsala dvě třetí místa, v čele 290 bodů. Druhá Groenewoldová ztrácí 40 bodů.

"Do konce seriálu je ještě daleko, ale udělám vše proto, abych byla hodně vysoko," slíbila Sáblíková. Její šance by měl zvýšit fakt, že ji ještě čekají dva závody na tři a pět kilometrů, tedy její nejoblíbenější. Horší to bude v neděli, kdy SP pokračuje závody na 1500 metrů. "Uvidím, jak mě budou bolet nohy. Není to ale moje hlavní trať, takže od ní tolik neočekávám," dodala Sáblíková.

Druhá česká rychlobruslařka, sedmnáctiletá Andrea Jirků, dnes obsadila osmnácté místo z dvaceti žen na startu.

SP v rychlobruslení
Muži - 1500 m
1. Fabris (It.) 1:44,97 min., 2. Wennemars (Niz.) 1:45,06, 3. Morrison (Kan.) 1:46,07.
Průběžné pořadí SP (po 4 ze 6 závodů)
1. Wennemars 360 b., 2. Fabris 340, 3. Morrison 200.
Ženy - 3000 m
1. Sáblíková (ČR) 4:03,88, 2. Wüstová (Niz.) 4:04,40, 3. Klassenová (Kan.) 4:05,56, ... 18. Jirků (ČR) 4:14,64.
Průběžné pořadí SP (po 4 ze 6 závodů)
1. Sablíková 290, 2. Groenewoldová (Niz.) 250, 3. Anschützová-Thomsová (Něm.) 236, ...26. Jirků 39.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty