Popov se v Barceloně vrátil na kraulařský trůn

BARCELONA

Nejlepší kraulař devadesátých let Rus Alexander Popov získal na mistrovství světa v Barceloně ceněný double na sprinterských tratích. Po vítězství na stovce jednatřicetiletý plavec vyhrál i 50 metrů a k titulu s ruskou štafetou přidal do své barcelonské sbírky třetí zlatou medaili.

Světovým rekordem okořenil německý znakař Thomas Rupprath své vítězství v závodu na padesát metrů v Barceloně.

Popov vyhrál obě kraulařské trati již před jedenácti lety na barcelonské olympiádě a o čtyři roky později v Atlantě tento kousek dokázal zopakovat. V Sydney sice o oba primáty přišel, nicméně po absenci na předchozím šampionátu v dlouhém bazénu ve Fukuoce se vrátil na scénu v excelentní formě.

Ve finále padesátky, kde je stále světovým rekordmanem, se Popov jako jediný dostal pod 22 sekund a vyhrál v čase 21,92. Stříbro vybojoval Brit Mark Foster. Až bronz patří nizozemskému plavci Pieteru van den Hoogenbandovi, který však po závodě prozradil, že do dějiště šampionátu přijel oslabený kvůli tréninkovému výpadku, jenž způsobila otrava jídlem na tréninkovém kempu ve Francii.

Phelpse nabudila prohra s krajanem

Třikrát se v Barceloně měnila hodnota světového rekordu na 100 metrů motýlek. Nejprve se z nejlepšího času historie radoval Ukrajinec Andrij Serdinov. Jeho čas však vzápětí vylepšil Američan Michael Phelps na 51,47. V sobotním finále ale Phelpsův rekord vymazal jeho krajan Ian Crocker, který bral zlato za výkon 50,98 sekundy.

Neúspěch ale Phelpse namotivoval ve finále polohové čtyřstovky, kde časem 4:09,09 vytvořil světový rekord, na šampionátu už svůj pátý. Zároveň získal třetí zlatou medaili. Vedle polohové čtyřstovky zaplaval nejrychlejší čas i na 100 metrů motýlek, na dvojnásobné trati a dvakrát v polohovém závodu na 200 metrů. Vedle tří zlatých a stříbra z motýlkářské stovky bral ještě stříbro v kraulařské štafetě.

Thompsonová mezi legendy

Američanka Jenny Thompsonová se na nejkratší motýlkářské trati musela po vítězství na stovce spokojit se stříbrem, jenže třináctou medailí vyrovnala rekordní zisk Němce Michaela Grosse i Australana Iana Thorpa. Ten si prožil velké zklamání v polohové štafetě, když Australané jako obhájci titulu byli v rozplavbě diskvalifikováni za špatnou předávku mezi znakařem Watsonem a Piperem, který plaval prsařský úsek. Z vítězství v rozplavbě se dlouho neradovali a ve finále, jež ve světovém rekordu vyhráli Američané, tak chyběli.

Myšková i Víťazka až ve čtvrté desítce

Jana Myšková obsadila v rozplavbách na nejkratší kraulové trati 36. místo. Od poslední postupující do semifinále, šestnácté Ukrajinky Mukomolové, ji v cíli padesátky dělilo osm desetin sekundy. Nováček na světovém šampionátu v padesátce Jan Víťazka skončil i ve své druhé disciplíně, polohovém závodu na 400 metrů, ve čtvrté desítce. Český plavec, který pracuje v USA, obsadil v rozplavbě šestatřicáté místo v čase 4:33,52 minuty.

Výsledky MS v Barceloně:
Plavání: Muži - 50 m znak: 1. Rupprath (Něm.) 24,80 - světový rekord, 2. Welsh (Austr.) 25,01, 3. Zandberg (JAR) 25,07, 4. Driesen (Něm.) 25,14, 5. Bal (USA) 25,19.
1500 m vol. zp.: 1. Hackett (Austr.) 14:43,14, 2. Červynskyj (Ukr.) 15:01,04, 3. Vendt (USA) 15:01,28, 4. Davies (Brit.) 15:05,04, 5. Jensen (USA) 15:08,25
400 m pol. z.: 1. Phelps (USA) 4:09,09 - světový rekord, 2. Cseh.(Maď.) 4:10,79, 3. Mellouli (Tunis.) 4:15,36, 4. Wilkens (USA) 4:16,06, 5. Rosolino (Ital.) 4:17,30, ...36. Víťazka (ČR) 4:33,52.
4x100 m pol.záv.: 1. USA (Peirsol, Crocker, Hansen, Lezak) 3:31,54 - světový rekord, 2. Rusko 3:34,72, 3. Japonsko 3:36,12, 4. Francie 3:36,39, 5. Nizozemsko 3:37,12.
Ženy - 50 m prsa: 1. Luo Süe-ťüan (Čína) 30,67, 2. Hansonová (Austr.) 31,13, 3. Bakerová (Brit.) 31,37, 4. Jonesová (Austr.) 31,50, 5. Kirková 31,87.
50 m v. zp.: 1. De Bruijnová (Niz.) 24,47, 2. Millsová 25,07, 3. Lentonová (obě Austr.) 25,08, 4. Thompsonová (USA) 25,10, 5. Völkerová (Něm.) 25,14, ...36. Myšková (ČR) 26,68.
400 m pol. záv.: 1. Kločkovová (Ukr.) 4:36,74, 2. Risztovová (Maď.) 4:37,39, 3. Caslaruová (Rum.) 4:41,86, 4. Bowenová (USA) 4:43,21, 5. Hetzerová (Něm.) 4:43,32.
Vodní pólo: Muži - finále: Maďarsko-Itálie 11:9 po prodl., o 3. místo: SČH-Řecko 5:3, o 5. místo: Španělsko-USA 9:8, o 7. místo: Austrálie-Slovensko 11:8. Ženy - finále: USA-Itálie 8:6, o 3. místo: Rusko-Kanada 9:7, o 5. místo: Maďarsko-Nizozemsko 8:7, o 7. místo: Austrálie-Slovensko 7:3.