Čeští vodní slalomáři zkrotili Trojského koně dokonale

Jen slovenská kajakářka Elena Kaliská narušila českou nadvládu na umělém kanálu v Praze-Tróji, kde se o víkendu uskutečnil 22. ročník závodu O Cenu Trojského koně. Češi posbírali až na dvě výjimky i všechny medaile - vedle Kaliské urval stříbro v kategorii singlkajakářů Brit Brown.

Stanislav Ježek získal na 22. ročníku závodu O Cenu Trojského koně celkové vítězství v kategorii C1.

Kaliská coby vítězka Světového poháru, který skončil před týdnem v Čunovu na Slovensku, potvrdila při neúčasti mistryně světa Štěpánky Hilgertové úlohu největší favoritky. Nedala soupeřkám šanci a v sobotu druhé Sadilové i v neděli Pavelkové nadělila více než tři vteřiny.

"Na závěr sezóny to bylo velmi dobré. Je ale škoda, že nestartovala Hilgertová, bylo by to zajímavější i pro lidi tady," tvrdila vítězka. Litovala jen neúspěchu na mistrovství světa v Augsburgu, kde jí o dvě setiny utekl postup do finále. "Tam to mohla pokazit kterákoliv z nás, tentokrát jsem to byla zrovna já. Proto se chci soustředit na olympijskou kvalifikaci a získat pro Slovensko druhé účastnické místo."

Suverénní Ježek

Čeští závodníci dokázali v celkovém pořadí vyhrát všechny tři mužské kategorie. Podobně suverénně jako Kaliská si na kanále, kde se za tři roky pojede mistrovství světa, počínal mezi singlkanoisty Stanislav Ježek. Kolegu Indrucha porazil v neděli dokonce o více než sedm sekund.

"Trať byla náročná, postavená jinak než obvykle. Ale když nepočítám mistrovství světa, musím říct, že jsem letos poprvé zajel dobře. Tím myslím nejen vítězství, ale celkový pocit ze závodu," uvedl.

Nyní se čtvrtý nejlepší závodník z MS v Augsburgu chystá na mistrovství republiky a pak by si rád zajel na světový šampionát raftařů na Lipně. "Rád bych si tam vyzkoušel čtyřky, ale jen v přidruženém českém závodě," těšil se na konec srpna.

Obrovský sedmisekundový náskok ve druhém závodě pomohl k celkovému prvenství i deblkanoi Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek. Druhá nejlepší posádka ze světového šampionátu musela dohánět ztrátu ze soboty, kdy ji zdolali reprezentační kolegové Jaroslavové Pospíšil s Pollertem i Marek Jiras s Tomášem Máderem.

Nakonec jí k triumfu stačil čas ještě o dvaadvacet setin sekundy horší než v prvním závodě. "Chtěli jsme domácím divákům dokázat, že něco umíme. Když jsem ale viděl trať, vypadala hodně obtížná a nečekal bych tak velký náskok," přemítal v cíli Jaroslav Volf.

Kubričan vykročil mezi seniory úspěšně

Jediným vítězem, který se ani v jednom závodě nedočkal nejvyšší příčky, byl Lukáš Kubričan. V obou dnech skončil druhý, jednou za krajanem Ivanem Pišvejcem, podruhé jej těsně porazil Anthony Brown.

O Kubričanově celkovém úspěchu rozhodl Pišvejcův slabší výkon v nedělním závodě. "Je škoda, že jsem aspoň napodruhé nevyhrál. Po první jízdě jsem měl přitom náskok a věřil, že už to udržím. Ale v poslední protivodné brance jsem chyboval," litoval mladý závodník.

Prvenstvím úspěšně vstoupil mezi seniory. "Srovnávat obě kategorie moc nejde. Mezi seniory je mnohem větší konkurence. Můžete jednou vyhrát a v příštím závodě ani nepostoupíte do finále. Tak vyrovnané to mezi juniory není," popisoval rozdíly Kubričan.

Výsledky:
sobota
muži - C1: 1. Ježek (ČR) 195,93 (4), 2. Slafkovský (SR) 200,97 (0), 3. Indruch (ČR) 202,29 (4), C2: 1. Pospíšil, Pollert 205,26 (0), 2. Jiras, Máder 208,28 (2), 3. Volf, Štěpánek (všichni ČR) 208,72 (2), K1: 1. Pišvejc 184,75 (0 trestných sekund), 2. Kubričan 191,27 (0), 3. T. Kobes (všichni ČR) 191,60 (0)
ženy - K1: 1. Kaliská (SR) 206,73 (2), 2. Sadilová 210,50 (0), 3. Řihošková (obě ČR) 212,39 (0)
Neděle
muži - C1: 1. Ježek 200,39 (0), 2. Indruch 207,41 (6), 3. Pinkava (ČR) 209,77, C2: 1. Volf, Štěpánek 208,94 (2), 2. Jiras, Máder 216,19 (6), 3. Kubáň, Olejník (SR) 221,72 (2), K1: 1. Brown (Brit.) 196,47 (0), 2. Kubričan 196,94 (0), 3. Devaux (Fr.) 197,19 (0)
ženy - K1: 1. Kaliská 217,37 (2), 2. Pavelková 221,46 (2), 3. Semerádová (obě ČR) 225,54 (6).
Celkové pořadí
muži - K1: 1. Kubričan, 2. Brown, 3. T. Kobes, C1: 1. Ježek, 2. Indruch, 3. Pinkava, C2: 1. Volf, Štěpánek, 2. Jiras, Máder, 3. Pospíšil, Pollert
ženy - K1: 1. Kaliská, 2. Pavelková, 3. Řihošková