Sáblíková obhájila titul mistryně světa a završila sezónu snů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obhájila titul mistryně světa ve víceboji. Na nizozemském ledu v Heerenveenu o jejím triumfu rozhodl závěrečný závod na pět kilometrů, který Sáblíková suverénně vyhrála, smazala tak předchozí manko a získala další zlatou medaili. Pro dvojnásobnou olympijskou vítězku je to již šestý titul mistryně světa.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková obhájila v Nizozemí titul mistryně světa.

Dvaadvacetiletá Sáblíková si zajistila vítězství symbolicky na své parádní trati 5000 metrů, která šampionát tradičně uzavírala. Světová rekordmanka na ní zajela podle očekávání nejrychlejší čas 6:50,98 a o 11,18 sekundy porazila průběžně vedoucí Kristinu Grovesovou z Kanady, která před ní vedla o šest sekund.

Třiatřicetiletá Grovesová obsadila druhou pozici, bronz brala domácí Ireen Wüstová. Stupně vítězů tak měly stejné obsazení jako loni v Hamaru. Smůlu měla jako již tradičně Němka Daniela Anschützová-Thomsová, jež počtyřiadvacáté v mezinárodní konkurenci skončila čtvrtá.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka Sáblíková korunovala na okruhu Thialf sezonu snů, v níž vyhrála téměř vše, co se dalo. Počtvrté za sebou ovládla hodnocení SP na dlouhých tratích, svou všestrannost potvrdila triumfy na ME i MS ve víceboji, na olympijských hrách splnila roli favoritky ziskem zlata na 3000 a 5000 m a navíc přidala trochu nečekaně bronz na trati 1500 m.

V Heerenveenu Sáblíková podle očekávání triumfovala na 3000 a 5000 metrů, nicméně klíčem k úspěchu byly kratší tratě. Mimořádně spokojená byla česká rychlobruslařka s úvodní pětistovkou, po níž byla s minimálním odstupem na své konkurentky jedenáctá. Na 1500 m pak potvrdila příslušnost k nejužší světové špičce třetím časem 1:57,23.

"Ty závody jsem jela úžasně," řekla novinářům Sáblíková. Základem dnešního úspěchu v Heerenveenu podle ní byla především skutečnost, že ji trenér minulý týden přemluvil ke startu na Světovém poháru a pak i na šampionátu. Dvojnásobná olympijská vítězka totiž přemýšlela o předčasném ukončení sezony.

K úspěchu jí však pomohla i vydařená letní příprava. "Základem byla asi i dobrá motivace a prostě to, že vlastně trénink z léta vydržel až doteď a ta forma vydržela celou sezonu," doplnila.

Novák ovšem vidí hlavní příčinu obhajoby titulu mistryně světa v přípravě, která trvala několik let. "Základem bylo asi posledních čtyři pět let přípravy na ten letošní rok, aby ta forma byla dobrá už při kvalifikacích v listopadu a pokud možno se udržela až dosud," řekl. Pochvaloval si zároveň i čas, který jeho svěřenkyně zajela v závěrečném závodě na pět kilometrů; ten byl podle něj "super".

Přestože Sáblíková byla před závěrečnými závody sezony výrazně unavená, síly jí pomohl nabrat přesun do Nizozemska. Po olympijských hrách se totiž musela věnovat i jiným než sportovním záležitostem. "Byli jsme tady 14 dní. Martina mohla začít zase trénovat, takže si myslím, že v klidu od rána do večera se mohla věnovat rychlobruslení," řekl Novák.

Další reprezentantka Karolína Erbanová obsadila při svém debutu na vícebojařském šampionátu sedmnácté místo. Závod sice zakončila po třetí disciplíně jako šestnáctá, protože však do závěrečné pětky nastoupila elitní vytrvalkyně Stephanie Beckertová z Německa, která byla v průběžném pořadí za ní, klesla česká juniorka o jednu pozici.

Mezi muži dnes definitivně vstoupil mezi legendy Nizozemec Sven Kramer, jenž dokázal jako první ve stodvacetileté historii vyhrát šampionát počtvrté za sebou. Třiadvacetiletý domácí rychlobruslař si podobně jako Sáblíková zajistil titul díky triumfu na závěrečné nejdelší trati 10.000 metrů.

Smutný hrdina olympijských her, kde právě na desítce přišel o předpokládané zlato kvůli diskvalifikaci za špatné vystřídání dráhy, odsunul na další místa Američana Jonathana Kucka a Havarda Bökka z Norska.

MS v rychlobruslařském víceboji v Heerenveenu (Nizozemsko):
Ženy:
1500 m: 1. Grovesová (Kan.) 1:56,64, 2. Wüstová (Niz.) 1:56,86, 3. Sáblíková 1:57,23, ...12. Erbanová (obě ČR) 1:59,49.
5000 m: 1. Sáblíková 6:50,98, 2. Beckertová 6:55,30, 3. Anschützová-Thomsová (obě Něm.) 6:59,93.
Konečné pořadí MS (po 4 závodech): 1. Sáblíková 161,022, 2. Grovesová 161,512, 3. Wüstová 162,106, 4. Anschützová-Thomsová 162,955, 5. Rookardová (USA) 163,945, 6. Voorhuisová (Niz.) 164,304, ...17. Erbanová 123,000.
Muži:
10.000 m: 1. Kramer (Niz.) 12:57,97, 2. Bökko (Nor.) 13:12,13, 3. Bloemen (Niz.) 13:13,56.
Konečné pořadí MS (po 4 závodech): 1. Kramer 148,921 b., 2. Kuck (USA) 149,558, 3. Bökko 150,227, 4. Bloemen 150,839, 5. Blokhuijsen (Niz.) 151,686, 6. Marsicano (USA) 152,150.