Vabroušek na Ironmanu maximum nevylepšil

KAILUA-KONA

Kanaďané Peter Reid a Lori Bowdenová dokázali jako první manželé v historii současně vyhrát legendárního Ironmana na Havajských ostrovech. Rodinné úspory jim tak během jediného dne narostly o 200 000 dolarů (asi šest miliónů korun). Z českých reprezentantů si tradičně vedl nejúspěšněji Petr Vabroušek, který skončil na třicátém místě.

Slavného Ironmana poprvé v historii vyhrál manželský pár. (ilustrační foto)

Vabroušek zaostal za svým historickým loňským maximem, devatenáctou příčkou. Čas se mu nepovedlo stlačit pod devět hodin. Jan Strangmüller doběhl pětašedesátý.

Reid se z vítězství ve slavném závodu, který tvoří 3,9 kilometru plavání, 180 km jízdy na kole a maratón, radoval už potřetí po triumfech v letech 1998 a 2000.

"Tvrdě jsem trénoval, celý rok jsem si na to vyhradil a vyplatilo se to," radoval se Kanaďan. Druhý skončil Rutger Beke z Belgie a třetí Novozélanďan Cameron Brown. Reid se ujal vedení při maratónu, v němž zhruba na šestnáctém kilometru předběhl do té doby vedoucího Němce Normanna Stadlera. Ten si vedl skvěle v cyklistické části, kterou vyhrál, a na start běhu nastupoval se zhruba čtvrtminutovým náskokem.

Hned za ním vyběhl obhájce titulu Američan Tim DeBoom, ale na devatenáctém kilometru vzdal kvůli dehydrataci.

Na startu i Haller

Bowdenová, šampiónka z roku 1999, se do čela dostala rovněž v běžecké části závodu, při níž předběhla vítězku kola Němku Ninu Kraftovou. Ta se nakonec musela spokojit s třetím místem, na druhé se totiž propracovala trojnásobná šampiónka z uplynulých let Švýcarka Natasha Badmannová.

Letošního, pětadvacátého ročníku Ironmana na Havajských ostrovech se zúčastnili triatlonisté z 42 zemí ve věku od 18 do 80 let. Na startu nechyběl ani Gordon Haller, který vyhrál premiérový závod v roce 1978.