Rubriky:

Ostatní sporty

Zlatá tretra přilákala i rekordmana Rudishu, Uchova a Pistoriuse

5. dubna 2011 11:44 - OSTRAVA

Na atletickém mítinku Zlatá tretra Ostrava bude 31. května startovat světový rekordman na 800 metrů Keňan David Rudisha, který se ve Vítkovicích představí v netradičním běhu na 1000 metrů. Dalšími novými účastníky jsou také nejlepší současný výškař světa Ivan Uchov z Ruska a známý handicapovaný atlet Oscar Pistorius, jenž nastoupí do závodu na 400 metrů.

 

Etienne Ansotte, Reuters

Africký šampión Rudisha má být po výjimečném jamajském sprinterovi Usainu Boltovi druhou hlavní hvězdou jubilejního 50. ročníku ostravského mítinku. Keňský běžec, který vloni dvakrát vylepšil rekord na 800 metrů, si však tentokrát vybral nezvyklou kilometrovou trať.

"Byla to jeho iniciativa, chtěl si poprvé v životě vyzkoušet tisícovku a my rádi experimentujeme. Nám se ten nápad líbil, vyšli jsme mu vstříc," řekl manažer mítinku Alfons Juck. Podle něj bude Rudisha atakovat světový rekord na 1000 metrů, který má hodnotu 2:11,96 a jeho držitelem je další Keňan Noah Ngeny.

Do programu mítinku se po čtyřech letech vrací soutěž výškařů a úřadující halový mistr Evropy Uchov má vzít ztečí dosavadní rekord Zlaté tretry 231 centimetrů. Mezi jeho rivaly bude i Jaroslav Bába, druhý z halového šampionátu v Paříži.

Ruský výškař Ivan Uchov během kvalifikaceRuský výškař Ivan Uchov by měl vzít ztečí rekord mítinku.foto: Reuters/Dominic Ebenbichler

Zvláštní zážitek fanouškům obstará jihoafrický paralympionik Pistorius, který má amputované obě nohy od kolen dolů a závodí na speciálních protézách se zdravými sportovci. Na českém území zatím nikdy nestartoval.

Jihoafrický sprinter Oscar Pistorius (vpravo) v cíli běhu na 100 metrů na paralympiádě v Pekingu.Jihoafrický sprinter Oscar Pistorius (vpravo) v cíli běhu na 100 metrů na paralympiádě v Pekingu.foto: Reuters/David Gray

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty