Rubriky:

Ostatní sporty

Krasobruslaře čeká odložené MS, nadějemi Verner a Březina

22. dubna 2011 14:47 - MOSKVA

Moskva bude od pondělka hostit odložené mistrovství světa v krasobruslení, které se po ničivém zemětřesení nemohlo uskutečnit v březnu v Tokiu. V moskevské Megasport Areně se však neobjeví řada hvězd, což zvyšuje české naděje. Ty drží především Tomáš Verner a Michal Březina.

 

Michael Buholzer, Reuters

Šampionát měl původně začít v Japonsku 21. března, kvůli obrovské katastrofě spojené se zemětřesením a vlnou tsunami musel být odložen. To se hodilo především Březinovi, který v úvodu sezóny podstoupil operaci a musel se vracet do formy.

Krasobruslař Michal Březina se raduje po krátkém programu na olympijských hrách ve Vancouveru.Michal Březina se musí vracet do formy.foto: Reuters/Andy Clark

"Měl jsem trochu více času na to, abych stabilizoval čtverné skoky. Z tohoto pohledu beru odložení šampionátu jako určitou výhodu," řekl Březina, který obhajuje čtvrté místo, což je nejlepší české umístění na MS od dob Ondřeje Nepely, který v letech 1969 až 1973 získal tři zlaté a dvě stříbrné medaile.

Kvůli ledu oprášil ruské kontakty

Verner se přímo v dějišti šampionátu připravuje již od poloviny tohoto týdne. Vyřešil tak problém s chybějící ledovou plochou v Praze. "Využil jsem kontakty, které mám v Rusku," pousmál se Verner, jehož přítelkyně Nathalie Pechalatová z Moskvě trénuje dlouhodobě.

Čtyřiadvacetiletý krasobruslař na loňském mistrovství světa po nevydařené olympiádě nestartoval. V Moskvě by ale rád potvrdil příslušnost k elitě a navázal na dobrý výkon z listopadu, kdy v ruské metropoli poprvé v kariéře ovládl závod seriálu Grand Prix a porazil například i vicemistra světa Patricka Chana z Kanady.

Právě Chan zřejmě bude hlavním favoritem. Na šampionátu totiž chybí řada hvězd včetně Američanů Johnnyho Weira a olympijského vítěze Evana Lysaceka, kteří tuto sezonu vypustili, a především Rusa Jevgenije Pljuščenka. Největšími soupeři Březiny a Vernera tak vedle Chana budou pravděpodobně zkušený Francouz Brian Joubert, jeho krajan Florent Amodio, který se stal překvapivým mistrem Evropy, či japonský obhájce titulu Daisuke Takahaši.

Skoky vyděsil soupeře

Verner věří, že se mu podaří prodat i kvalitní přípravu. "V tréninku se mi dařilo až tak, že mě to zaskočilo. Jezdil jsem jízdy a vyklidila se mi celá plocha. Tím, jak jsem skákal, tak jsem všechny vyděsil. Měl jsem z toho dobrý pocit," řekl mistr Evropy z roku 2008 před týdnem v Praze, kde se představil na exhibici Nebeské hrany.

Mezi ženami obhajuje titul Japonka Mao Asadová, kterou se pokusí sesadit olympijská vítězka Kim Ju-na z Koreje. K dalším favoritkám patří Finka Kiira Korpiová, Kanaďanka Cynthia Phaneufová, Italka Carolina Costnerová či Japonka Miki Andová.

Ve sportovních dvojicích si největší naděje na úspěch dělají při absenci obhájců titulu Čching Pchang, Ťien Tchung z Číny němečtí mistři Evropy Aljona Savčenková a Robin Szolkowy. Domácí medailovou nadějí pak jsou Juko Kavagutiová a Alexander Smirnov.

Poprvé na startu Kadlecová s Bidařem 

Mezi světovou konkurencí se poprvé představí i český pár Klára Kadlecová a Petr Bidař, kteří na ME skončili sedmí. Je to vůbec poprvé od roku 2003, co na MS startuje česká sportovní dvojice. Posledními byli Kateřina Beránková a Otto Dlabola.

Česko má své zastoupení i mezi tanečními páry v Lucii Myslivečkové a Matějovi Novákovi. Ti se budou snažit udržet krok s konkurencí, které dominují obhájci titulu Tessa Virtueová a Scott Moir z Kanady a loni stříbrní Američané Meryl Davisová a Charlie White. Velké šance má i Vernerova francouzská přítelkyně Pechalatová s Fabianem Bourzatem.

Program:
Pondělí 25. dubna: kvalifikace mužů.
Úterý 26. dubna: kvalifikace žen a tanečních párů.
Středa 27. dubna: krátký program mužů a sportovních dvojic.
Čtvrtek 28. dubna: volná jízda mužů a sportovních dvojic.
Pátek 29. dubna: krátký program žen a tanečních párů.
Sobota 30. dubna: volný jízda žen a tanečních párů.
Neděle 1. května: závěrečná exhibice.

Čeští účastníci MS:
Muži: Tomáš Verner, Michal Březina.
Sportovní dvojice: Klára Kadlecová a Petr Bidař.
Taneční páry: Lucie Myslivečková a Matěj Novák.

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty