Rubriky:

Ostatní sporty

Kasparov chyboval, počítač se ujal vedení

14. listopadu 2003 10:05 - NEW YORK

Šachista Garry Kasparov neuspěl v New Yorku ve druhé partii proti počítači X3D Fritz. Po prvním měření sil, které skončilo remízou, Kasparov v druhé duelu udělal v 32. tahu chybu, které soupeř okamžitě využil. Počítač vede po polovině zápasu, hraném na čtyři partie, 1,5:0,5 bodu.

Pro Kasparova dosud platilo, že třináctka je pro něj šťastné číslo. Narodil se 13. dubna 1963, stal třináctým světovým králem šachu. Čtvrtek však šťastným dnem Rusovy kariéry nebyl. Kasparov v časové tísni špatně táhnul věží, čehož počítač využil drtivému útoku.

"Prostě jsem udělal chybu, " prohlásil ruský velmistr lakonicky. V té chvíli se již komentátoři partie shodli, že je o výhře počítače rozhodnuto. Připomněli, že téměř stejnou chybu Kasparov udělal při svém minulém zápase s izraelským počítačem Deep Junior, který celkově skončil remízou.

Projděte si druhou partii krok za krokem!

Kasparov ještě chvíli vzdoroval jako by doufal, že stroj na jeho pochybení nepřijde, ale počítač situaci vyhodnotil přesně a po dalších sedmi tazích přinutil protihráče ke kapitulaci. Za tři hodiny a čtyřicet minut musel Kasparov za virtuální šachovnicí přiznat, že soupeř byl lepší.

Třetí partie je na pořadu v neděli a utkání skončí v úterý. Kasparov má bez ohledu na výsledek zajištěno 150 tisíc dolarů. Při remíze by dostal ještě dalších 25 tisíc, a když počítač porazí, inkasuje 200 tisíc dolarů.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty