Rubriky:

Ostatní sporty

Kasparov ve třetí partii deklasoval počítač

17. listopadu 2003 12:14 - NEW YORK

Lidský důvtip v neděli zvítězil. Ruský šachový velmistr Garry Kasparov vyhrál třetí partii bitvy se strojem. V New Yorku prakticky deklasoval počítačový program X3D Fritz a vyrovnal stav souboje na 1,5-1,5.

 

Chessbase

Čtyřicetiletý Kasparov získal vítězné postavení s bílými figurkami po pouhých 16 tazích a pak už se jen pohodlně vezl, dokud po více než čtyřech hodinách hry programátoři počítače po 45. tahu nevzdali.

Hned v počátku hry se Kasparovovi podařilo vzít černého pěšce a vybudovat zeď z vlastních pěšáků. Tou přinutil počítačového soupeře k neúčinným tahům, které přihlížející šachoví odborníci v newyorském Athletic klubu označili za "hloupoučké".

Projděte si třetí partii krok za krokem

Vítězství ve třetí partii bylo pro Kasparova životně důležité, aby zůstal ve hře turnaje hraného na čtyři zápasy. V prvním Kasparov uhrál remízu a ve druhém prohrál po vlastní chybě.

Nyní je stav nerozhodný a všechno rozhodne závěrečná úterní partie. Kasparov má bez ohledu na výsledek zajištěno 150 tisíc dolarů. Při remíze by dostal ještě dalších 25 tisíc, a když počítač porazí, inkasuje 200 tisíc dolarů.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty