Super Bowl se vrací k Patriotům z New England

Po loňském triumfu Tampy Bay se na trůn zámořské ligy amerických fotbalistů opět vyhoupli hráči týmu New England. Ve finálovém utkání soutěže, tzv. Super Bowlu, přehráli Carolinu 32:29, když na Reliant Stadium v Houstonu před více než sedmdesáti tisíci diváky rozhodl několik sekund před koncem kop Adama Vinatieriho.

Vinatieri předtím jednou minul, a tak si u fanoušků dokonale napravil reputaci. Svým rozhodujícím kopem ze sedmačtyřiceti metrů dal současně zavzpomínat na předloňské finále proti St. Louis, které rovněž rozhodl jeho kop.

Utkání přineslo dramatickou a taktickou bitvu. Dlouhých sedmadvacet minut se ani jednomu mužstvu nepovedlo skórovat, což je rekord Super Bowlu. Přesto jej například agentura AP označila, za "jednu z nejhezčích útočných podívaných sehraných kluby s nejlepšími obranami".

Zápas rozhodla poslední čtvrtina, v níž padlo dohromady 37 bodů. Klíčovou roli v týmu New England sehrál quarterback Tom Brady, který byl po skončení Super Bowlu vyhlášen jeho nejužitečnějším hráčem.

"Bylo tam pár infarktových okamžiků, ale nakonec jsme to dokázali," radoval se trenér New Englandu Bill Belichick, jehož svěřenci nepoznali v závěru ligy hořkost porážky v patnácti zápasech za sebou.

Carolina hrála finále vůbec poprvé v historii, ale byla favoritovi více než vyrovnaným soupeřem. Zvlášť v poslední čtvrtině, v níž její hráči zaznamenali třikrát touchdown.