Rubriky:

Ostatní sporty

Pljuščenko volnou jízdu nezvládl, mistrem Evropy Joubert

5. února 2004 23:05 - BUDAPEŠŤ

Francouzský krasobruslař Brian Joubert získal v Budapešti titul mistra Evropy. Devatenáctiletý závodník tak sesadil z trůnu Rusa Jevgenije Pljuščenka, který pokazil volnou jízdu a musel se spokojit s druhým místem. Desátou příčkou překvapil teprve sedmnáctiletý Tomáš Verner.

Český reprezentant dosáhl nejlepšího výsledku českého krasobruslaře od titulu Petra Barny z roku 1992.  Verner se sice ve volné jízdě nakonec nepokusil o čtverný toeloop, dokázal však čistě předvést dvě kombinace dvou trojitých skoků a navíc kombinaci trojitého flipu s jednoduchým toeloopem. Jediným stínem na jeho výkonu byl pád při krokové pasáži v samém závěru jízdy.

Joubert uchvátil obecenstvo bezchybnou volnou jízdu na hudbu z filmu Matrix. Předvedl v ní dva čtverné toeloopy, přičemž po úspěšné kombinaci čtverného a trojitého toeloopu ještě během jízdy otevřeně projevil svou radost. Francouzský krasobruslař nezaváhal ani při piruetách a diváky v hale nadchl závěrečnou strhující krokovou pasáží.

Největší favorit Pljuščenko, jenž po krátkém programu vedl, ve zbrusu nové volné jízdě předvedl nezvyklé množství chyb. Spadl hned při prvním pokusu o trojitého axela, napodruhé pak skočil jen dvojitého. Axela s třemi otáčkami pak sice předvedl sólově i v kombinaci, na zisk čtvrtého evropského titulu to však nestačilo.

Navková s Kostomarovem kráčejí za titulem

Na nejlepší cestě k zisku evropského titulu je ruský taneční pár Taťjana Navková a Roman Kostomarov. Bronzoví medailisté z loňského roku dnes na krasobruslařském šampionátu v Budapešti předvedli nejlepší originální tanec a do pátečních volných tanců nastoupí z prvního místa.

Navková s Kostomarovem vyhráli již povinný tanec a v druhé části soutěže tanečníků je dalo na první místo všech devět rozhodčích. Dramatický je zatím souboj o stříbrnou medaili. Obhájci druhého místa z Malmö Albena Denkovová a Maxim Stavijski totiž neudrželi pozici z povinného tance a klesli na třetí příčku za Ukrajince Jelenu Grušinovou a Ruslana Gončarova.

Český juniorský taneční pár Petra Pachlová a Petr Knoth v originálním tanci klesl o jednu pozici a do volných tanců v pátek nastoupí z dvacátého místa.

ME v krasobruslení
Muži - konečné pořadí
1. Joubert (Fr.) 2,6 b.
2. Pljuščenko (Rus.) 3,0
3. Klimkin (Rus.) 5,6
4. Dambier (Fr.) 7,2
5. Lindemann (Něm.) 12,0
...
10. Verner (ČR) 20,0
Taneční páry - po originálním tanci
1. Navková, Kostomarov (Rus.) 1,0 b.
2. Grušinová, Gončarov (Ukr.) 2,4
3. Denkovová, Stavijski (Bulh.) 2,6
4. Delobelová, Schoenfelder (Fr.) 4,0
5. Chaitová, Sachnovski (Izr.) 5,0
...
20. Pachlová, Knoth (ČR) 19,6

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty