Rubriky:

Ostatní sporty

Tenk: Konečně jsem zlepšil finále

12. března 2004 17:16 - PRAHA

Český sportovní střelec Martin Tenk prokázal v úvodu olympijské sezóny, že se s ním bude muset počítat. Nejlepší světový střelec uplynulého roku triumfoval hned ve druhém díle Světového poháru, který se konal v australském Sydney a rozmnožil počet svých vítězství v prestižním seriálu na šest. Se svými pocity se svěřil v rozhovoru pro deník Právo.

Ze dvou prvních závodů Světového poháru jste si přivezl jedno vítězství a dvě finálové účasti. Na úvod sezóny můžete být spokojen...
S umístěními určitě. Výsledky mohly být ještě o něco lepší, ale v libovolné pistoli jsem skutečně na začátku sezóny, takže potřebuji ještě hodně potrénovat. Vítězství v Sydney má svoji vysokou hodnotu i proto, že jsem dotáhl ve finále velkou bodovou ztrátu.

Finále ale nebyla v minulé sezóně vaší nejsilnější stránkou, takže došlo k obratu?
Konečně jsem zlepšil finále a doufám, že mi to vydrží až do srpnového vrcholu sezóny na olympiádě v Aténách.

V čem byl problém?
V psychice, prostě jsem dělal chyby, střílel i osmičky. Ty pak chyběly na stupně vítězů. Teď to bylo skutečně lepší, ale mám pořád na čem pracovat. Naučit se střílet finále v pohodě, to se mi už asi nikdy nepovede. Loni jsem si udělal v základním závodě náskok a pak ho horko těžko hájil. Letos už snad už ve finále dokáži i dohánět případný náskok soupeřů.

Libovolná pistole a vzduchová jsou technicky zcela rozdílné disciplíny. Jak se vám daří střídat je ze dne na den a v obou se prostřílet mezi nejlepší?
Už je střílím dost dlouho, takže to pro mne není takový problém. Jde jen o to si včas uvědomit, co která potřebuje.

Libovolnou pistoli máte pořád raději než vzduchovou?
Nejde o to, kterou mám raději. Jako hlavní beru stále libovolnou, ale vzduchové také dávám co potřebuje. Pořád je pro mne ale spíš doplňkovou disciplínou, i když i v ní mám solidní výsledky.

Loni jste byl vyhlášen nejlepším sportovním střelcem na světě, cítíte na velkých závodech větší tlak?
Nepřipouštím si ho. V obou disciplínách je minimálně deset borců, kteří umějí vyhrávat velké závody. Každé měření sil je jiné a záleží na momentální formě a psychické pohodě v pravou chvíli, ať v základním závodě, v němž můžete udělat hodně bodů a získat náskok, tak potom ve finále. Tlak asi poroste s blížící se olympiádou, na níž se ode mne očekává medaile. Už střílím dost dlouho, abych se s tím dokázal vyrovnat. Rozhodně si nepřipouštím roli favorita, ale střílet co nejlépe a pokud možno vyhrávat chci na každém závodě.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty