Registana běžela v Anglii pro vítězství, pak ale změnila směr

CHELTENHAM

Dvojnásobná vítězka Velké pardubické Registana v pátek s německým jezdcem Peterem Gehmem nedokončila překážkový dostih Sporting Index v anglickém Cheltenhamu. Ačkoli se v závěru dramatického závodu dostala z třetí pozice do jasného vedení, dvě překážky před cílem vyběhla po Gehmově chybě z trasy.

Osmiletá klisna Registana s žokejem Peterem Gehmem.

Registana si už podle dostihových odborníků zřejmě běžela pro bezpečné vítězství, když přišel Gehmův omyl. V zatáčce, kde byly dvě proutěné překážky vedle sebe, navedl žokej osmiletou českou klisnu chybně na vnitřní dráhu.

Bookmakeři i tisk ve Velké Británii přitom Registanu považovali za jasnou favoritku dostihu na 6200 metrů. Podle ráno vypsaných tipů měla dvojnásobná vítězka Velké pardubické kurz 2,5:1, zatímco nejlepší domácí kůň Go Roger Go měl šance mnohem menší (5:1). Osmiletá hnědka předtím dva roky nenašla při svých startech přemožitele.

Registana byla v Cheltenhamu stejně jako žokej Gehm poprvé. "Nemusí tedy dobře odhadnout, kdy se láme chleba," řekl před závodem trenér Čestmír Olehla. Při posledním dostihu před dvěma lety tři koně z dráhy vyběhli, protože se žokejové špatně zorientovali, dnes byla česká klisna jedinou obětí složité dráhy. "Prý trať o hodně líp vyznačili. Neměli by se splést, ale dráha je skutečně složitá," prohlásil dopoledne Olehla.