Ostatní sporty

Náhradník Pljuščenko vyhrál finále Grand Prix

18. prosince 2004 19:58 - PEKING

Ruskému krasobruslaři Jevgeniji Pljuščenkovi se vyplatilo, že na poslední chvíli změnil názor a rozhodl se startovat ve finále Grand Prix. Trojnásobný mistr světa po vítězství v krátkém programu v Pekingu předvedl rovněž nejlepší volnou jízdu a odnesl si prémii 25000 dolarů (přibližně 575000 korun).

Pljuščenko ve volné jízdě úspěšně absolvoval čtverný toeloop v kombinaci a osm trojitých skoků, což mu zajistilo čtvrté vítězství ve finále Grand Prix v kariéře. Nadšením ze svého výkonu však dvaadvacetiletý krasobruslař z Petrohradu nezářil. "Udělal jsem dnes jen to, co jsem potřeboval. Pro tuto chvíli to bylo v pořádku," zhodnotil své vystoupení závodník, který chce na mistrovství Evropy a světa do volné jízdy zařadit dva čtverné skoky.

Ojedinělý kousek se v kategorii sportovních dvojic podařil Rusům Julii Obertasové a Sergeji Slavnovovi. Ve volné jízdě se stali teprve čtvrtou dvojicí historie, která dokázala úspěšně provést čtverný twistovaný lutz. "Teď mi přijde těžší zvládnout trojitý, protože u něj nevím, kdy ho mám rozbalit," řekla k náročnému prvku Obertasová.

Ve volné jízdě Obertasová a Slavnov přesto skončili až pátí a celkově klesli na čtvrtou příčku. K radosti domácího publika zvítězili dvojnásobní mistři světa Süe Šen a Čao Chung-po před zkušenou ruskou dvojicí Maria Petrovová, Alexej Tichonov.

Byla to však jediná porážka ruských reprezentantů v letošním finále Grand Prix. Kategorii žen totiž vyhrála Irina Slucká, která o dvacet bodů porazila úřadující mistryni světa Šizuku Arakawovou z Japonska, mezi tanečníky pozici posledních mistrů světa potvrdili Taťjana Navková a Roman Kostomarov.

Grand prix krasobruslařů - finále
Muži: 1. Pljuščenko (Rus.) 251,75 bodu, 2. Buttle (Kan.) 216,65, 3. Čcheng-ťiang Li (Čína) 201,07, 4. Sandhu (Kan.) 195,90, 5. Joubert (Fr.) 193,64, 6. Jahnke (USA) 172,06.
Ženy: 1. Slucká (Rus.) 180,88, 2. Arakawová (Jap.) 160,24, 3. Rochetteová (Kan.) 156,68, 4. Andová 151,10, 5. Ondaová (obě Jap.) 138,22, 6. Phaneufová (Kan.) 134,06.
Sportovní dvojice: 1. Süe Šen, Čao Chung-po (Čína) 206,54, 2. Petrovová, Tichonov (Rus.) 187,32, 3. Čching Pchang, Ťiang Tchung (Čína) 173,66, 4. Obertasová, Slavnov (Rus.) 173,28, 5. Tan Čang, Chao Čang (Čína) 172,50, 6. Inoueová, Baldwin (USA) 155,72.
Taneční páry: 1. Navková, Kostomarov (Rus.) 180,23, 2. Belbinová, Agosto (USA) 170,53, 3. Denkovová, Stavijski (Bul.) 167,62, 4. Chaitová, Sachnovski (Izr.) 166,79, 5. Dubreuilová, Lauzon (Kan.) 159,65, 6. Delobelová, Schoenfelder (Fr.) 159,38.

Časová osa: Ostatní sporty