Rubriky:

Ostatní sporty

Jirásek: Jsem rád, že volební kampaň už skončila

12. ledna 2005 08:33 - PRAHA

Sázka na jistotu byla podle staronového předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska důležitým aspektem při hlasování o novém vedení. Jirásek v úterních volbách jednoznačně zvítězil před oštěpařem Janem Železným s náskokem 25 hlasů. "Kdyby to bylo těsné, tak bych si říkal, že můj mandát není tak silný," svěřil se v rozhovoru pro Právo.

 

PRÁVO/Petr Hloušek

Jaké byly vaše dojmy bezpostředně po známení výsledků?
Musím se přiznat, že už jsem ani nijak napjatě nečekal, jestli budu zvolen, ale byl jsem rád, že celá volební kampaň skončila a že olympijský výbor zase začne konstruktivně pracovat. Takže hlavně úleva. Byl jsem kritizován za to, že je mi 68 let, ale když si vezmete, že Masaryk byl zvolen prezidentem ve stejném věku a úspěšně vládl ještě osmnáct let, tak mi to dodává kuráž. Mám do práce velkou chuť.

Co podle vás rozhodlo?
Myslím, že to, že za současným výkonným výborem je čtyřletá práce a byla s ní spokojenost. Takže se volila jistota.

Počítal jste s takovým rozdílem?
Podle mých kalkulací byla optimistická verze 55 hlasů (Jirásek jich dostal 58 - pozn. red.) a to jsem si říkal, že řada lidí ještě vyjadřuje podporu oběma kandidátům. Výsledek mě překvapil, ale jsem rád. Kdyby to bylo těsné, tak bych si říkal, že můj mandát není tak silný.

Kolik členů pléna jste obvolal či obešel?
Všechny určitě ne. Mluvil jsem ale s mnohými, s některými až tady.

Váš soupeř Jan Železný byl při čtení svého projevu nervózní, co vy?
Já vůbec ne, asi už jsem takový otupělý, spíš jsem byl nervózní, když jsem ještě neměl hotový komentář ke zprávě, jenž jsem dodělal až v noci z pátku na sobotu.

Kdo vám po volbě první gratuloval?
Teď jsem koukal na mobil a měl jsem tam 29 zpráv. Ani nevím, která byla první, ale určitě mezi nimi byl vzkaz od mé kamarádky herečky Aleny Vránové, s níž mě spojuje láska k divadlu Ungelt.

Je to vaše poslední volební období?
Řekl bych, že ano. Nevím, co by se muselo stát, abych kandidoval za čtyři roky znovu.

Nemůže volební souboj uškodit vaší spolupráci s Janem Železným?
Myslím, že ne. Mezinárodní olympijský výbor je trochu jiná parketa a my budeme rádi, když budeme moci přes Honzu prezentovat některé věci.

Pan Pilný, jehož jméno se ještě den před volbou v souvislosti s kandidaturou skloňovalo, prohlásil, že předseda by měl být více manažerem. Budete jím?
Já nevím. Jsou různé modely vedení olympijského výboru, někde je to člověk třeba i z aristokracie, který spíše reprezentuje, u nás to vypadá trochu jinak. Já jsem spíše člověk, který jedná podle intuice, nejsem školený manažer, byť jsem za těch osm let v čele ČOV řadu zkušeností získal.

Jak bude vypadat další smlouva s marketingovou organziací Česká sportovní?
Chci aby byla transparantnější, aby z ní bylo zřejmé, jaké částky náleží ČOV. Ulevilo se mi s příchodem Jirky Zedníčka (nový místopředseda pro ekonomiku -pozn. red.), kterého považuji za naprosto nezkorumpovatelného člověka, jenž má zahraniční zkušenosti i vysokou pracovní výkonnost.

Překvapilo vás rozhodnutí pana Bauera, který ještě před volbou místopředsedy pro ekonomiku odstoupil?
Já jsem to tušil, protože on již deklaroval dříve, že pokud budu zvolen já, odstoupí. Tak bylo těžké, aby se zachoval jinak.

Karel Felt, Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty