Rubriky:

Ostatní sporty

Krátký program krasobruslařek vyhrála Slucká

28. ledna 2005 18:08 - TURÍN (Itálie)

Mistryně světa z roku 2002 Irina Slucká na evropském šampionátu v Turíně dokázala, že loňská nepovedená sezóna je minulostí. Ruská krasobruslařka, která se před rokem potýkala s vážnými zdravotními problémy, vyhrála krátký program a před sobotními volnými jízdami má téměř čtyřbodový náskok před obhájkyní titulu Julií Sebestyenovou z Maďarska.

Česká reprezentantka Petra Lukáčiková obsadila pětadvacátou příčku a o půl bodu jí utekl postup do finálové čtyřiadvacítky. O účast ve volných jízdách a možnost bojovat o vylepšení loňské devatenácté příčky ji připravil pád u trojitého salchowa, který měl být zařazen do kombinace. Ani kvalitně provedené obtížné piruety a solidní tempo jízdy bodovou ztrátu smazat nedokázaly.

Slucká si na krátký program místo tradiční sukénky oblékla kalhoty a předvedla suverénní jízdu. Bez nejmenších problémů zvládla všechny požadované prvky a precizním výkonem si řekla o šestý evropský titul, kterým by vyrovnala historické maximum Němky Katariny Wittové a legendární Norky Sonji Henieové.

Bez problému krátkým programem prošla i loňská evropská šampionka z Budapešti. Sebestyenová potvrdila pověst excelentní skokanky a po nepovedené sérii Grand Prix, kde se nedokázala dostat do finále, znovu předvedla špičkový výkon.

Největším překvapením krátkého programu bylo vystoupení Finky Susanny Pöykiöové. Dvaadvacetiletá krasobruslařka z Lahti zajela naprosto čistý krátký program. Vynikala nejen ve skocích, ale také ve spirálách a krokových pasážích a díky vyzrálému projevu se usadila na třetí příčce.

Hrubá chyba u trojitého flipa, místo kterého skočila jen jednoduchého, o místo na medailových pozicích prozatím připravila obhájkyni bronzu, další Rusku Jelenu Sokolovovou.

S ještě větším zklamáním se musela vyrovnat domácí medailová naděje Carolina Kostnerová. Italka, která na posledních dvou evropských šampionátech měla blízko k medaili, chybovala v dopadu u trojitého rittbergera a upadla při pokusu o dvojitý axel. Před sobotní volnou jízdou je až sedmá a na medaili ztrácí více než sedm bodů.

Ženy - po krátkém programu:
1. Slucká (Rus.) 65,02, 2. Sebestyenová (Maď.) 61,28, 3. Pöykiöová (Fin.) 56,63, 4. Ljašenková (Ukr.) 55,16, 5. Sokolovová (Rus.) 52,46, 6. Manjačenková (Ukr.) 49,62, ...25. Lukáčiková (ČR) 35,62.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty