Titul házenkářských mistrů světa získali Španělé

RADÉS

Házenkáři Španělska získali na světovém šampionátu v Tunisku zlaté medaile. Ve finále v Radésu dnes porazili obhájce titulu z Chorvatska 40:34 a mohou se radovat z prvního světového titulu v historii. Bronzoví olympijští medailisté z let 1996 a 2000 dosud na mistrovství světa nezískali žádnou medaili, ale v prvním finále nedali soupeřům šanci.

Vyrovnaný stav vydržel jen do desáté minuty, kdy Chorvat Balič vyrovnal na 6:6. Pak čtyřmi brankami za sebou Španělé během čtyř minut odskočili na 10:6 a olympijské šampiony z Atén již do zápasu nepustili.

V prvním poločase dokázal španělským střelcům konkurovat jen Džomba. Jeho sedm přesných zásahů však v chorvatském týmu zůstalo osamocených, a tak házenkáři z Pyrenejského poloostrova odcházeli do kabin s osmibrankovým náskokem 21:13.

Rovněž vstup do druhého poločasu se mnohem více vydařil semifinálovým přemožitelům domácího Tuniska. V úvodních třech minutách se trefil nejlepší střelec zápasu Garcia a jeho spoluhráč Urios a Španělé vedli již o deset gólů (23:13).

Když v 46. minutě opět Garcia zvýšil na 33:20, vybrali si Španělé na cestě za titulem malý oddechový čas. Chorvaté v následujících čtyřech minutách vstřelili pět branek a snížili na 25:33. Zvratu v zápasu se však nedočkali, do konce utkání sice upravili stav na konečných 34:40, ale finálové vítězství si Španělé pohlídali.

Výsledek - finále:
Španělsko - Chorvatsko 40:34 (21:13)
Sestavy a branky:
Španělsko: Garcia 11/2, Entrerrios 5, Urios 4, Garralda 4, Rodriguez 4, Romero 4/1, Ortega 3, Rocas 2, Garabaya 2, Perez 1.
Chorvatsko: Džomba 7/5, Balič 6, Vori 4, Šprem 4, Lackovič 3, Dominikovič 2, Zrnič 2, Buntič 2, Goluza 2/1, Metličič 1, Spoljarič 1.
Rozhodčí: Lemme, Ullrich (oba Něm.). Vyloučení: 4:5. Sedmimetrové hody: 4/3 - 6/6. Diváci: 12 000.
Výsledek - o 3. místo:
Francie - Tunisko 26:25 (10:14)
Nejvíce branek: Guigou 6/1, Karabatic 4, Burdet 4/1 - Hmám 11/2, Sebouí 4, Tedž 3. Rozhodčí: Lauren, Nielsen (oba Dán.). Vyloučení: 2:8. Sedmimetrové hody: 8/5 - 4/3. Diváci: 11 000.