České florbalistky prohrály na úvod MS s Lotyšskem

České florbalistky prohrály při vstupu do mistrovství světa v Singapuru s Lotyšskem 3:4, přestože v utkání třikrát vedly. Vůbec první porážka od Lotyšska v historii staví svěřenkyně Zdeňka Chyby do těžké pozice. O to, aby se vyhnuly zápasu o udržení, budou usilovat v základní skupině v duelech proti favorizovaným Švýcarkám a Finkám.

České reprezentantky měly na kontě z dosavadních pěti vzájemných duelů s Lotyšskem pět výher a do šestého klání vstoupily lépe. Už v třetí minutě Kamila Bočanová otevřela střelou po zemi skóre, jenže v 17. minutě vyrovnala Edite Bankavová. Český tým měl převahu, ale nedokázal ji vyjádřit góly. V polovině zápasu sice Alena Slováková získala opět vedení, ale znovu Edite Bankavová srovnala.

Lotyškám vycházela hra na brejky a pomáhaly jim k tomu chyby českých florbalistek. Klíčový moment přišel na začátku závěrečné třetiny, kdy byla faulována Šindelová hokejkou do obličeje. Opora Chybova týmu odjela na šití do nemocnice a její spoluhráčky měly pětiminutovou přesilovou hru. Ilona Novotná sice rychle skórovala, ale za deset vteřin odpověděla v oslabení Liene Adamaneová. I další tlak Češek vyšel vniveč a v 59. minutě naopak rozhodla opět Adamaneová.

"Holky byly nervózní. My jsme je každou přestávku uklidňovali, ale od půlky zápasy byly z nutnosti vyhrát hodně svázané. Věděli jsme, že Lotyšky budou hrát na brejky, bohužel jsme jim chybami ještě pomohli. Klíčová byla pětiminutová přesilová hra," řekl zklamaný Chyba. Jeho tým přestřílel soupeřky v poměru 40:19.

Místo snu o semifinále nyní s největší pravděpodobností bude usilovat s týmem stejně jako před dvěma roky ve Švýcarsku o konečné sedmé místo znamenající záchranu. Naději na lepší umístění jim může dát výhra nad Švýcarkami, s nimiž se český výběr utká v úterý od 10:00 SELČ.

Česká republika - Lotyšsko 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 3. Bočanová (Macurová), 30. Slováková, 43. Novotná (Bursová) - 17. E. Bankavová, 36. E. Bankavová (Z. Bankavová), 43. Adamaneová (E. Bankavová), 59. Adamaneová. Rozhodčí: Rasbrink, Nystrand (oba Švéd.). Vyloučení: 3:5, navíc Masalská (Lot.). Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Střely: 40:19. Diváci: 900.
Sestava ČR: Z. Chybová - Šindelová, Slováková; P. Chybová, Čmakalová, Bursová - Bartošová, Macurová; Bočanová, Klusáčková, Novotná - navíc Svobodová; Billá, Jílková, Kohútová.