Čeští koně vítězili

Na středoevropském dostihovém mítinku Turf gala v Bratislavě si připsali čeští koně dva trumfy. Kůň Monolit s Janem Korpasem vyhrál Cenu Scottish Rifle na 1800 metrů a klisna Ready for Life s Jiřím Palíkem Cenu Arvy. Další vítězství přidal Glogloglo s Václavem Lukou mladším v italské Steeplachase di Primavera na 3900 metrů. V závěru článku se podíváme i na chuchelské závodiště v Praze, kde se běžela Velká červnová cena.

Vítězství Monolita, loňského vítěze pražské Velké ceny, bylo nečekané. Na třetím místě doběhl populární Tribal Instinct s velkou ztrátou. V Ceně Arvy pro tříleté klisny neuspěla favoritka Ecologically Right. V českých barvách ji ale zastoupila svěřenkyně Josefa Váni Ready for Life vedená Jiřím Palíkem, která v boji o prvenství porazila rakouskou Geisha Lady.

Druhé místo v Ceně ministerstva zemědělství obsadil český Sprinter roku 2004 Scyris, nad jehož síly byl německý zástupce Glad to Be Fast. V největším dostihu mítinku, 2400 metrů dlouhé Velké ceně Slovenska, si z českých účastníků nejlépe vedla klisna Mainly Monroe, jež skončila čtvrtá. Zvítězil rakouský Fensh.

Glogloglo triumfoval v Merana

Na závodišti v italském Merana se běžela Steeplechase di Primavera na 3900 metrů o 46 000 euro. Cenu vybojoval kůň Glogloglo ze stáje Luka. Dalším českým účastníkům Artifactovi a Versitovi se nedařilo.

V rámcovém dostihu Pr. Corsa Siepi di Mala na 4000 m o 25 000 eur přidal druhé místo Tomster (ž. Bartoš). V Pr. Scena na 3500 metrů o 16.500 eur doběhl třetí Bejrut (ž. Bartoš), čtvrtý Stin (ž. Luka) a pátý Purpur (Faltejsek).

Nečekaná vítězka Velké červnové ceny

Dostihům patřilo i závodiště v Chuchli, kde se běžela Velká červnová cena. Nečekanou vítězkou se stala Peinture Naive ze stáje Pegas Znojmo. Svěřenkyni Romana Vítka dovedl k vítězství v největší zkoušce před Českým derby dvacetiletý britský žokej Nicky Mackay, který by měl do jejího sedla přijet znovu i při příležitosti Derby.

Vítězná klisna porazila o více než jednu délku hlavního favorita dostihu Mastmana, který musel odrážet nápor dalšího z outsiderů Rio Gallegose, jehož připravuje bratr vítězného trenéra Pavel. "Věděli jsme už po druhém místě v Jarní ceně klisen, že by měla být vytrvalá a delší trať jí nebude dělat problémy," pochvaloval si trenér vítězky Vítek a žokej Mackay celý zářil: "Je to můj první podobný jezdecký výlet v kariéře a hned jsem jezdil vítězku velkého dostihu. Vlastně jsme s výhrou neměli velké problémy, klisna je dobře ovladatelná a závodiště není nijak záludné," řekl.