Rubriky:

Ostatní sporty

Trenér Registany: Gehma nelze nahradit, ale chci vyhrát

7. října 2005 18:17

Šest prvenství ve Velké Pardubické má coby trenér na kontě Čestmír Olehla. Trenér Registany bude po vážném zranění Petera Gehma, po němž německý žokej ochrnul, spoléhat v letošním ročníku 'Velké' na služby Angličana Jamese Crowleyho. "Bude dlouho trvat, než ve střední Evropě vyroste jezdec jeho úrovně," říká Olehla v rozhovoru pro Právo na adresu Gehma, jenž slavný závod v Pardubicích vyhrál čtyřikrát v řadě.

 

PRÁVO/Petr Hloušek

Peter Gehm, který dvakrát vedl Registanu k vítězství ve Velké pardubické, po loňském úrazu skončil na vozíku. Už se jeho nástupce James Crowley dokonale sžil s klisnou?
Říká se, že každý je nahraditelný. U Petera Gehma to ale neplatí. Bude dlouho trvat, než ve střední Evropě vyroste jezdec jeho úrovně. Když seděl na Registaně, byl jsem si téměř jist výsledkem. James je talentovaný. Má zkušenosti ze zahraničí, jezdí dobře v Itálii. Jeho finiš je úžasný. Proto s ním taky spolupracujeme. Zkušenosti s ním jsou dobré, když pominu poslední exces v Itálii - popletl závěr vyhraného dostihu. V Pardubicích startoval už loni. Letos jsme se chystali od začátku sezóny. I proto, že Angličané mají hrůzu ze spletitých kurzů. Jezdil tu Registanu i jiné koně v cross country dostizích, které jsou specifické.

Angličané jezdili do Pardubic v minulosti na poslední chvíli. Co on?
Dorazí už v pátek. V sobotu od rána od osmi budeme chodit po dráze, aby to vypiloval, aby neudělal chybu jako v Meranu. Velká je pro něj něco jako reparát.

Udělali jste opravdu vše, co se udělat dalo?
Ještě bylo v plánu, že přijede v září, ale už se rozběhla sezóna v Anglii. Z jedné chyby nedělám závěry. Udělal ji i Gehm v Anglii, byl tam terčem posměchu. Také Crowley se mu smál. Ale teď už ví, že to může potkat i jeho. Udělali jsme myslím dost. I on tvrdě pracuje, aby nezaváhal. A poslední pojistka je to, že tam budou operovat další naše koně.

Žokejova chyba v Itálii stáj stála ztrátu téměř pětimilionové prémie a Crowley dostal trest v podobě dvacetidenního zastavení činnosti. Trnulo vám hodně, než se podařilo distanc odložit?
Byly to horké chvilky. Čekal jsem komplikace z anglické strany. Tam je to tak, že trest musí bez pardonu nastoupit osmý den od udělení, i kdyby to byl špičkový jezdec. Ale byla to nakonec záležitost italské strany. Crowley měl namále. Napadá mě analogie, když měl Gehm jet ve Velké Laterana, se kterým vyhrál kvalifikaci, sebrali mu v Německu licenci za podezření z manipulace dostihu a jet nemohl.

Měl jste krizovou variantu?
Přemýšlel jsem, zda Registanu dát domácím Hurtovi či Andrésovi. K čemu jsem došel, si nechám pro sebe. Vlastně jsem to nedořešil. Nebylo to třeba.

Na výběr mezi českými jezdci zdá se moc není...
A všem nervům, překvapením a improvizacím ještě nemusí být konec. V minulých letech jezdci v rámcových dostizích padali jak hrušky a lámali se. Stát se může leccos.

Nikdy jste nezářil coby jezdec, jak se vžíváte do jejich pocitů?
Moc jsem toho nenajezdil, byl jsem dost těžký. V Pardubicích jsem zkusil jediný dostih. Čtrnáct dnů jsem předtím nejedl a nedopadlo to dobře. Plácnul jsem sebou, a tak mi to v Albertovci zakázali, protože mě potřebovali jako trenéra. Jezdil jsem jen parkury a v tréninku, ale vím, co po jezdci chtít. Nemusíte být špičkový žokej, abyste mu mohl vytknout chyby. A taktika? To je o koukání, o analýze a o tom, rozklíčovat, proč kůň uspěl či ne. Je to jako ve formuli 1. Ideální je, když máte testovacího pilota, který vám o autě řekne vše.

Co byla ideální kombinace? Váňa s Železníkem, který shodou okolností po loňské Velké skončil životní pouť, nebo Gehm s Registanou?
Oboje bylo podobné. Když jsem posadil Pepču na koně, spadlo ze mě vše. Podobné to bylo s Petrem. Když jsem přemýšlel, koho postavit proti Váňovi, byl vlastně jedinou alternativou právě Gehm. Jenže v jednu chvíli on měl trest a když se vrátil , neměl jsem zase já pro něj žádného koně. Ale našli jsme se. On nasbíral zkušenosti, poznával pardubické cestičky a chodníčky a Pepíka dohonil a předčil. Byl v pozici, kdy si mohl vybírat koně. A tak se dostal k Registaně.

Jak vidíte rozložení sil ve Velké?
Registana, Hastaven i Red Dancer z naší stáje vyhráli kvalifikační dostihy. Budou mít coby favorité nízké sázkařské kurzy. Když budeme na prvních třech místech, na pořadí mi ani nebude tolik záležet (smích).

Opravdu?
Samozřejmě přeju vítězství Registaně. Velkou jde naposledy, i když to se nemá říkat. Pak už asi půjde do chovu. Byl bych rád, kdyby triumfovala před Petrem Gehmem. I kvůli němu.

A soupeři...
Škoda zranění Retrievera, který taky vyhrál kvalifikaci. Zůstává ale Decent Fellow. Pepík Váňa ho nehonil tolik jako v minulých letech. Očekávám tedy, že se zlepší. Luzcadou z ostrovů sice loni ve Velké neuspěl, ale viděl jsem ho v Cheltenhamu. Určitě patří je špičce. Obecně ale bude Velká zase ruletou. Stačí chyba. Lehne pár koní a vše je jinak.

Každého hlavně zajímá kondice Registany.
Má chuť závodit jako kdykoli předtím, i když tahle sezóna byla jiná než ta předešlá. Start jsme museli posunout kvůli alergii na krmivo z května na červen.

V souvislosti s Registanou se mluví hlavně o vás, nikoli o majiteli, stáji Wrbna Racing. Proč?
Nestojí o publicitu. I já jsem v kontaktu jen s jednatelkou. Vše probíráme spolu. Ale víc k tomu neřeknu.

Čtyři koně na startu vám můžou pomoci při taktických manévrech?
Red Dancer i Hastaven vyhráli kvalifikace ze špice. Registaně také nedělá potíže absolvovat dostih v popředí. Jenže to bylo s Petrem, jehož zkušenost se do toho taky promítala. Ale Angličan to taky zvládne. Zpočátku čekám spolupráci mezi Red Dancerem a Registanou, v minulosti to bylo na Petrovi, který táhl pole proti Taxisu. Určoval tempo. Aby to nebylo rychlé ani pomalé. Čekám, že se na tomhle důležitém manévru bude podílet Dušan Andrés s Red Dancerem. A taky Registana. Laneret to zkusí zezadu, je pomalejší.

Loni jste byl opatrný v plánech, jste teď větší optimista?
Trumfy máme v rukou, ale pokud jde o Registanu, otazníků přibylo. Je o rok starší. Záleží, jak to zvládne Crowley. Jede Velkou poprvé.Ale máme vícero pojistek. Loni to byl jen Hastaven, který pro zranění nedokončil. Doufám, že jeho noha vydrží. A k tomu Red Dancer. Z tohoto pohledu jsem trošku klidnější.

Co blížící se vrchol domácí sezóny dělá s vaší psychikou?
Snažím si to nepřipouštět. To bych se taky mohl zbláznit, ale prostředí vás to toho vtáhne. Velká je přece jen specifická a prožívám ji více než jiné dostihy.

Čím se odreagováváte, co stíháte kromě koní?
Mám výčitky svědomí vůči rodině, protože na nic jiného mi čas nezbývá. V dubnu začneme závodit, v listopadu končíme. Požírá to spoustu času. O víkendech nemluvě. Přiznávám: jsem workoholik.

Dorazí vás rodina o víkendu podpořit?
Manželka na dostihy nejezdí. Na Velké byla jednou ještě než se nám narodily holky. Moc to prožívala. Obě dcery se ale do Pardubic chystají. Po delší době.

Když mluvíte o Gehmovi, derou se vám do očí slzy. Potkáte se s ním v Pardubicích?
Určitě. Narazil jsem na něj v září v Baden Badenu. Ujišťoval jsem se, jestli přijede. Ale bude to asi hektické. Jeho možnosti pohybu jsou omezené, zůstane na tribuně. A já budu mít trochu práce.

Jak dopadla vaše snaha, aby se Gehm léčil u nás pomocí kmenových buněk?
Zapojili jsme do toho české kapacity. Ale bylo potřeba znát skutečný stav a komunikace mezi českými a německými lékaři nefungovala. Nakonec za ním vyrazil český odborník do Bochumi a zjistil, že to je bezpředmětné, protože mícha je přetržena takovým způsobem, že to nejde, je tam prostě velká mezera.

Václav Procházka, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty