Tergat vyhrál v dramatickém spurtu Newyorský maraton

NEW YORK

Světový rekordman Paul Tergat v neděli vyhrál nejtěsnějším rozdílem v historii Newyorský maraton. Na poslední stovce metrů v Central Parku na Manhattanu se úspěšně utkal o prvenství a šek na 130 000 dolarů s Jihoafričanem Hendrickem Ramaalou, který obhajoval titul.

Pokus ukončit 24 let trvající čekání na americké vítězství nevyšel Mebu Keflezighimu: stříbrný medailista z olympiády doběhl třetí, o místo hůř než vloni.

Šestatřicetiletý Tergat při svém prvním startu v New Yorku dosáhl času 2:09:30 hodiny a prodloužil tam sérii afrických vítězství o deváté. Vyhrál nicméně teprve svůj druhý velký maraton v kariéře. Při tom prvním v roce 2003 v Berlíně vytvořil dosud platné světové maximum 2:04:55. Ramaala dnes zaostal za papírovým favoritem o pouhou sekundu a bezprostředně po proběhnutí cílem se zhroutil vyčerpáním na zem.

V závodě žen vypálila africkým běžkyním rybník Lotyška Jelena Prokopčuková. Ačkoli nabrala v úvodu až sedmnáctisekundovou ztrátu za nejlepšími, v druhé části se vzchopila a v posledních stovkách metrů za sebou nechala i do té doby vedoucí Keňanku Susan Chepkemeiovou.

První vítězství na významném maratonu a čas 2:24:41 přinesly Prokopčukové rovněž 130 000 dolarů, vloni v New Yorku skončila pátá. Chepkemeiová už potřetí doběhla druhá, tentokrát před etiopskou hrdinkou olympijských běhů na dráze Derartu Tuluovou.