Švédové deklasovali české florbalisty 9:2

Českým florbalistům se nepovedla odveta za loňskou porážku ve finále mistrovství světa ve Švýcarsku a podlehli v přípravném utkání v Praze favorizovanému Švédsku vysoko 2:9. Svěřenci kouče Zdeňka Skružného v sobotu prohráli i dvanáctý vzájemný zápas s vítězi všech dosavadních pěti světových šampionátů. Druhý přípravný duel čeká oba týmy v neděli od 14:45 na zimním stadiónu Sarezy v Ostravě.

První šanci sice mělo české duo Cepek s Richtrem, ale Švédové ukázali své umění při Vladařově vyloučení. Kombinaci po ose Vestelund, Gustafsson zakončil do prázdné branky Hedlund. Potom ještě Berggren trefil tyč. Domácí uzamkli soupeře při Anderssonově trestu, ale největší šanci neproměnil Zálesný. V závěru úvodní části zvýšil střelou od půlky Eskelinen.

Druhou část odstartoval parádním zakončením s míčkem na hokejce Nede. Sice neuspěl, ale Gustafsson a Berggren už gólmana Rytycha překonali, v 29. minutě navíc se svou parádičkou zaskočil českou obranu i Nede. I za stavu 0:5 ze dvou třetin zaplněná hala bouřlivě oslavovala první trefu českého týmu, o kterou se v 38. minutě postaral Dvořák. Pět sekund před koncem druhého dějství však Švédové překvapili soupeře bleskovým rozehráním standardní situace a po Carlbomově výzvě měl Hellgard snadnou úlohu.

Hned po 25 vteřinách závěrečné třetiny inkasoval i nový muž v české brance Koráb. Po Eskelinově druhé trefě v utkání pak ještě navýšili skóre Jakob Olofsson a podruhé i Nede. Poslední slovo ale měli Češi, přesilovku využil po Cepkově přihrávce Hanzlík.

Chyběly některé hvězdy

Švédům chyběly některé hvězdy včetně Jihdeho a v nominaci museli udělat sedm změn. "Možná to pro nás bylo horší, než kdyby hrály hvězdy, které mají místo jisté. Tito švédští hráči se chtěli ukázat, měli velkou motivaci," řekl na tiskové konferenci po utkání trenér Skružný. "Nedokázali jsme procházet přes jejich zhuštěnou obranu a Švédové ukázali, v čem je jejich síla. Měli jsme ze soupeře zbytečný respekt."

Českému týmu chyběl gólman Kafka, který má zánět dutin. Až na nedělní zápas budou k dispozici krajánci Jakůbek s Freundem. "Když všechno dobře půjde, tak přijedou hodinu a půl před utkáním. Problém s uvolňováním hráčů ze Švýcarska náš výkon poznamenává," řekl Skružný. Trošku zklamaný byl kouč z toho, že hala na Letné nebyla vyprodaná. "Nevím, co víc než zápasy se Švédy by už mělo diváky přilákat. Nebyli tady od roku 1998."

Přes noc kvůli klubovým povinnostem ve Švýcarsku cestovali na dnešní duel Cepek, Hanzlík a Ostranský, jenž se opět do Usteru vrací. "Hodně mě mrzí, že si v neděli nezahraji. Navíc v Ostravě, kde jsem hrál čtyři roky za Pepino. Zápasy se Švédskem jsou svátkem, ale nedá se nic dělat," uvedl Ostřanský, jenž byl vyhlášen nejlepším českým hráčem utkání.

"Nebylo to pro nás lehké. Hráli jsme hlavně soustředěně zezadu a dodržovali jsme to, co jsme chtěli hrát," řekl trenérka Švédska Kristina Landgrenová-Carestamová. Svůj první zápas v týmu Tří korunek ozdobil útočník Alexander Nede dvěma góly, z nichž jeden byl ukázkový. "Bylo skvělé si zahrát za národní tým a jsem rád, že jsem se prosadil. Užil jsem si hru se skvělými spoluhráči," dodal hráč Helsinborgu.

Česk o - Švédsko 2:9 (0:2, 1:4, 1:3)
Branky a nahrávky: 38. Dvořák (Sladký), 54. Hanzlík (Cepek) - 6. Hedlund (Gustafsson), 19. Eskelinen (Vesterlund), 28. Gustafsson (Vesterlund), 29. Berggren, 29. Nede, 40. Hellgard (Carlbom), 41. Eskelinen (Hedlund), 50. J. Olofsson (Djurling), 52. Nede (Carlbom). Rozhodčí: Koskela, Alakare (oba Fin.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:2. Diváci: 1300.
Česko: Rytych (41. Koráb) - Kotlas, Machala, Hanzlík, Nesměrák, Vladař, Dvořák - Ostřanský, Sikora, Zálesný - Salát (41. Maleček), Cepek, Richter (41. Hrubý) - Novotný, Sladký, Kadlec.
Švédsko: N. Olofsson - Eskelinen, Berggren, Bäckström, Möllersten, Fagerlund, J. Olofsson - Hedlund, Gustafsson, Vesterlund - Carlbom, Hellgard, Nede - Johan Andersson, Djurling, Svensson.