Florbalisté na historickou remízu se Švédy nedosáhli

OSTRAVA

Čeští florbalisté sahali v neděli po historicky první remíze se suverény ze Švédska, ale nakonec podlehli 4:5. Po sobotní pražské porážce 2:9 dosáhli úřadující vicemistři světa v druhém přípravném duelu v Ostravě nejtěsnějšího výsledku s vítězi všech pěti dosavadních světových šampionátů. Hattrickem rozhodl zápas útočník Andreas Hedlund.

Do české branky nastoupil oproti sobotnímu duelu zkušený Kafka, přestože ho trápí nachlazení. Do hry naskočili také bek Jakůbek s útočníkem Freundem, kteří kvůli povinnostem ve svých švýcarských klubech dorazili do Ostravy až těsně před utkáním. Ze základní sestavy naopak vypadli Nesměrák a Ostřanský, jenž se musel vrátit k mistrovskému utkání do Usteru.

Český výběr podporovaný 2136 diváky v hale v Ostravě-Porubě měl od 4. minuty výhodu první početní převahy, ale prosadil se při ní favorit. Po úniku s Helgessonem překonal nadvakrát českého brankáře Bodén. Po šancích Novotného, Cepka a Zálesného střele do tyče opět udeřil severský suverén. Současně byli vyloučeni Machala se Sikorou a Hedlund v přesilovce pěti proti třem zvýšil.

Do první pauzy ale stihli svěřenci trenéra Zdeňka Skružného také překonat gólmana Sjögrena. Sikorova střela byla nejdříve zblokována, ale útočník švýcarského druholigového Grünenmattu pak přihrál Salátovi, jenž už skóroval. A na začátku druhé části se dočkal český výběr vyrovnání. Po několika možnostech na obou stranách se dostal do úniku v 24. minutě Freund a chytrým obloučkem přehodil švédského brankáře.

Radost zkazil Hedlund

Domácí hráli proti Švédům bez respektu a v 29. minutě měl po Sladkého křížné přihrávce obrovskou šanci Kadlec, zamířil však do boční sítě. V 35. minutě přesnou střelou od půlky opět získal Švédům vedení Berggren. Vzápětí byl vyloučen Gustafsson a čeští hráči ho poslali zpět na hřiště za tři vteřiny. Cepek rozehrál standardní situaci a ostravský rodák Zálesný mířil přesně.

Švédové se v dalším oslabení ubránili a v závěrečné části nechali vyniknout gólmana Kafku. Opora mistrovských Střešovic předvedla skvělé zákroky především proti Carlbomovi a Eskelinenovi. Jeho protějšek Sjögren kryl Sladkého bekhend, Richterovi šanci a Kadlec v dobré pozici nemířil přesně. Osm minut před koncem zachránila český tým po Hedlundově pokusu tyč.

V 55. minutě získal Hedlund opět favoritovi náskok, který za 56 sekund smazal svým druhým gólem Freund. Za dalších 57 vteřin ale po krásné kombinaci zařídil výhru Seveřanům opět Hedlund. V závěrečném tlaku se vyznamenal Sjögren proti Zálesného střele. Češi tak prohráli i třináctý vzájemný zápas, možnost prolomit tuto sérii budou mít ve dvou únorových zápasech ve Švédsku.

Česko - Švédsko 4:5 (1:2, 2:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 16. Salát (Sikora), 24. Freund (Cepek), 37. Zálesný (Cepek), 56. Freund (Cepek) - 5. Bodén (Helgesson), 14. Hedlund (Vesterlund), 35. Berggren (Vesterlund), 55. Hedlund (Vesterlund), 57. Hedlund (Gustafsson). Rozhodčí: Alakare, Koskela (oba Fin.). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2136.
Sestava Česka: Kafka - Jakůbek, Hanzlík, Kotlas, Machala, Vladař, Dvořák - Freund, Cepek, Richter - Salát, Sikora, Zálesný - Novotný, Sladký, Kadlec.