Asadaová předvedla trojitý axel a vyhrála finále Grand Prix

TOKIO

Patnáctiletá japonská krasobruslařka Mao Asadaová nadchla rozhodčí i obecenstvo trojitým axelem a vyhrála finále Grand Prix v Tokiu. Třebaže slibovaný druhý trojitý axel už do své dnešní volné jízdy nezařadila, v celkovém součtu předčila o osm bodů dvojnásobnou světovou šampionku Irinu Sluckou z Ruska.

Ta se jako jediná dokázala vklínit do bloku tří domácích reprezentantek, a přestože se musela smířit s první porážkou od loňského mistrovství světa, zůstala největší favoritkou pro olympijské hry v Turíně. Asadaová na nich totiž kvůli nízkému věku startovat nemůže.

V soutěži mužů v Tokiu zvítězil úřadující mistr světa Stephane Lambiel ze Švýcarska, přestože hned v úvodu volné jízdy upadl. Poté ale předvedl dva bezchybné čtverné skoky a svůj náskok před Kanaďanem Jeffem Buttlem z pátečního krátkého programu zvýšil ještě o 11 bodů.

Párové kategorie ovládli tradičně Rusové. Tance ve finále Grand Prix vyhráli už potřetí za sebou Taťjana Navková a Roman Kostomarov, sportovním dvojicím dominovali Taťjana Totmjaninová s Maximem Marininem.

Výsledky:
Muži: 1. Lambiel (Švýc.) 230,10 bodu, 2. Buttle (Kan.) 214,34, 3. Takahaši (Jap.) 212,52.
Ženy: 1. Asadaová (Jap.) 189,62, 2. Slucká (Rus.) 181,48, 3. Nakanová (Jap.) 161,82.
Sportovní dvojice: 1. Totmjaninová, Marinin (Rus.) 193,90, 2. Čang Tan, Čang Chao (Čína) 186,12, 3. Sawtschenková, Szolkowy (Něm.) 180,10.
Taneční páry: 1. Navková, Kostomarov (Rus.) 165,72, 2. Grušinová, Gončarov (Ukr.) 154,53, 3. Dubreuilová, Lauzon (Kan.) 152,36.