Biatlonista Hanevold se po 2 letech dočkal vítězství v SP

Po dvou letech se šestatřicetiletý norský biatlonista Halvard Hanevold dočkal vítězství ve Světovém poháru. V nedělním prvním závodu s hromadným startem v sezoně využil v Oberhofu zaváhání domácího rutinéra Ricca Grosse na poslední střelecké položce a vyhrál o deset sekund před dalším Němcem Svenem Fischerem.

Oba čeští reprezentanti doběhli na rozhraní druhé a třetí desítky. Roman Dostál s pěti trestnými koly dvacítku uzavíral, hned za ním protnul cílovou pásku Michal Šlesingr. Ten z dvaceti terčů neskolil tři. Jak Dostál, tak i Šlesingr nastupovali do závodu značně unavení, protože se v sobotním sprintu trápili na špatně namazaných lyžích.

"Před sprintem se hodně změnily sněhové podmínky. Servismani už neměli do čeho sáhnout, z čeho vybírat. Kluci to odnesli, lyže jim vůbec nejely," řekl trenér Milan Janoušek. "Dvě kola jsem jel s Rusem Čerezovem, z kopce mi vždy pláchnul, do kopce jsem jej stahoval. Bylo to vyčerpávající a ubíjející," uvedl Dostál, který přesto obsadil ve sprintu 14. místo.

Šlesingr si ve sprintu sáhl na úplné dno svých sil, doběhl dvaapadesátý. "Minul jsem jen dva terče a myslím, že normálně bych s tímto výsledkem byl kolem 25. místa, ale při sprintu jsem musel běžet i z kopce. Jsem úplně grogy, ale když dnes lyže dotlačím do cíle, mám bod do Světového poháru jistý," řekl před závodem s hromadným startem, do nějž nastoupilo 30 biatlonistů z čela průběžného pořadí SP.

Závodníkům dnes poprvé po čtyřdenní mlze svítilo slunce, ale jediným, kdo zvládl střelbu čistě, byl Lotyš Ilmars Bricis. Stačilo mu to na páté místo.

Gross se dostal do čela po druhé střelbě a k poslední "stojce" přibíhal s náskokem šesti sekund. Jenže dva terče netrefil a nabídl šanci do té doby druhému Hanevoldovi, olympijskému vítězi z Nagana a mistru světa z roku 2003. Fischer se v posledním z pěti kol probojoval na stříbrný stupeň, třetí místo vybojoval Francouz Raphael Poirée.

Vedoucí závodník SP Alexander Wolf z Německa musel pětkrát oběhnout trestný okruh, nicméně po dnešním dvanáctém místě mu zůstal žlutý trikot pro lídra seriálu. Druhý Fischer však stáhl ztrátu na 17 bodů.

Triumfovaly Němky

Triumfem domácích biatlonistek skončil závod s hromadným startem v rámci Světového poháru. Vedle vítězné Martiny Glagowové se mezi prvních pět závodnic vešly ještě její tři krajanky, v elitní desítce bylo Němek celkem šest.

V biatlonové Mekce za obrovského zájmu fanoušků se Glagowová dočkala premiérové výhry v sezoně. Pomohla jí k tomu bezchybná střelba na všech čtyřech položkách, v cílové rovince navíc měla více sil než na střelnici stejně úspěšná Olga Pylevová z Ruska. Další Němka Katrin Apelová musela obkroužit jeden trestný okruh a nakonec obsadila s třísekundovou ztrátou třetí místo.

Vedení ve Světovém poháru si udržela Kati Wilhelmová, jež se navzdory heroickému výkonu na trati 12,5 kilometru musela po třech minelách na střelnici spokojit s první příčkou pod stupni vítězů. Nejbližší pronásledovatelka Anna Carin Olofssonová ze Švédska dnes skončila až šestnáctá a její ztráta se zvětšila na 33 bodů.

Žádná z českých biatlonistek se do prvního hromadného závodu sezóny pro nejlepších třicet biatlonistek aktuálního pořadí SP nekvalifikovala. Nejblíže elitní skupině je 38. Zdeňka Vejnarová.

Kolotoč biatlonového Světového poháru se nyní přesouvá do jiného německého střediska Ruhpoldingu. Tam mají ženy ve středu na programu štafetový závod.

SP v biatlonu - Oberhof (Něm.)
Muži - 15 km s hromadným startem
1. Hanevold (Nor.) 39:00,6 min. (1 tr. kolo), 2. Fischer (Něm.) -10,1 (3), 3. Poirée (Fr.) -10,9 (3), 4. Čudov (Rus.) - 11,1 (3), 5. Bricis (Lot.) -29,5 (0), 6. Čepikov (Rus.) -33,6 (2), 7. Gross -37,0 (2), 8. Greis (oba Něm.) -42,9 (4), 9. Rožkov -45,3 (2), 10. Čerezov (oba Rus.) -49,2 (2), ...20. Dostál - 1:55,6 (5), 21. Šlesingr (oba ČR) -2:05,2 (3).
Pořadí SP (po 9 z 26 závodů)
1. Wolf (Něm.) 288 bodů, 2. Fischer 271, 3. Poirée 258, 4. Greis 237, 5. Kruglov (Rus.) 220, 6. Rösch 217, ...20. Dostál 107, 22. Šlesingr 96, 53. Holubec 16, 56. Vítek 14, 58. Moravec 13.
Ženy - 12,5 km s hromadným startem
1. Glagowová (Něm.) 39:05,7 min. (0 tr. okruhů), 2. Pylevová (Rus.) -2,0 (0), 3. Apelová -5,3 (1), 4. Wilhelmová -23,8 (3), 5. Dislová (všechny Něm.) -25,9 (3), 6. Tjörhomová (Nor.) -39,2 (0), 7. Baillyová (Fr.) -1:03,3 (3), 8. Denkingerová -1:11,8 (3), 9. Henkelová (obě Něm.) -1:22,9 (3), 10. Becaertová (Fr.) -1:23,4 (1).