Pittsburgh vyhrál popáté v historii Super Bowl

DETROIT

Tým Pittsburgh Steelers zvítězil ve finále zámořské ligy amerického fotbalu a popáté v historii se stal šampiónem NFL. V populárním Super Bowlu, který patří každoročně mezi nejsledovanější televizní události na světě, v neděli porazil Seattle Seahawks 21:10.

Pátým triumfem v Super Bowlu Pittsburgh vyrovnal rekordní bilanci, kterou dosud měly jen Dallas a San Francisco.

Steelers předvedli před 72 000 diváky na stadiónu v Detroitu skvělý výkon v obraně, s níž se ofenziva Seattlu těžko vyrovnávala. Hráčům Seahawks patřil úvod zápasu, ale převahu proměnili jen ve tři body. Pittsburghu zajistily výhru ve druhém poločase touchdowny Willieho Parkera a Hinesa Warda, jenž byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem finále.

Ward položil touchdown v závěrečné čtvrtině, kterou Steelers vyhráli 7:0 a definitivně rozhodli. Diváci však obdivovali především kousek jeho kolegy Parkera, jenž 22 sekund po začátku třetí části doběhl do brankoviště po famózním sedmdesátimetrovém sprintu.

O tradiční poločasovou show ve více než čtyřhodinovém programu se tentokrát postarala legendární skupina Rolling Stones, při jejímž vystoupení zazněla i slavná skladba Satisfaction. Vítězství pak bylo velkým zadostiučiněním pro kouče Billa Cowhera, nejdéle sloužícího trenéra současnosti, který získal titul ve své čtrnácté sezóně v NFL.

"Je to neskutečné. Řeknu vám, tohle je skupina mimořádných hráčů a mimořádných trenérů. Já byl jen její malou součástí," řekl Cowher po zápase novinářům.

Autobus dojel

Z triumfu se zřejmě ve svém posledním utkání v životě bouřlivě radoval i Jerome Bettis, budoucí člen Síně slávy, který strávil v elitní lize třináct let. "Jsem mistr. A myslím, že tady v Detroitu má Autobus svou poslední zastávku," uvedl hráč s odkazem na svou přezdívku.

Pittsburgh získal titul po dlouhých 26 letech. Jeho předchozí triumfy pocházejí z let 1975, 1976, 1979 a 1980, kdy prožíval mimořádně úspěšné období.

Trenér Cowher po finále děkoval hlavně majiteli klubu Danu Rooneymu, kterému jako prvnímu předal vítěznou Trofej Vince Lombardiho. "Cítím velkou vděčnost. Mám ohromnou radost kvůli němu a celému Pittsburghu, větší už by být nemohla," prohlásil kouč. Rooneyho rodině patří klub od roku 1933, kdy ho koupila za 2500 dolarů.

Tým Seahawks, který před šesti lety získal za 200 miliónů dolarů spolumajitel Microsoftu a jeden z nejbohatších mužů světa Paul Allen, při své premiéře v Super Bowlu nenavázal na dominantní výkony ze základní části ligy. V ní vyhrál třináct ze šestnácti zápasů a hvězda Seattlu Shaun Alexander se stala nejužitečnějším hráčem sezóny.

Hráčům Pittsburghu k nedělnímu vítězství pomohlo i takřka domácí prostředí, které jim vytvořili fanoušci. Většina diváků fandila právě mužstvu z Pensylvánie, které povzbuzovala máváním žlutými ručníky.