Biatlonista Dostál skončil ve sprintu ve Finsku desátý

KONTIOLAHTI

Čeští biatlonisté se dostali na závěr sezóny do formy. Ve čtvrtečním sprintu Světového poháru ve finském Kontiolahti, který je předposlední zastávkou seriálu, obsadil Roman Dostál desáté místo a Zdeněk Vítek skončil o dvě příčky za ním. Necelé tři týdny po olympijských hrách tak zaznamenali druhý nejlepší výsledek v sezóně.

Roman Dostál

Oba čeští reprezentanti na desetikilometrové trati shodně nasbírali jednu chybu při úvodní střelbě vleže a museli na trestný okruh. Na vítězného Švéda Carla Johana Bergmana, který ve Světovém poháru triumfoval poprvé v kariéře, ztratil Dostál 36 sekund. Vítek byl pomalejší o další čtyři.

"S umístěním jsem spokojen, ale dvě věci mě mrzí - netrefený terč vleže, kdy jsem asi zbytečně spěchal, a lyže. Ty mi na přemrzlém prachovém sněhu, jako je tady, nejedou," řekl po závodu Dostál.

Zatímco před rokem vyhrál na mistrovství světa vytrvalostní závod, letos mu jdou sprinty. Nejlepšího výsledku dosáhl v polovině prosince v Osrblie rovněž v nejkratším závodu, kde byl sedmý. Pětatřicetiletý Dostál má navíc velkou šanci vybojovat celkově nejlepší umístění ve SP v kariéře. "Dneska jsem se posunul na pětadvacáté místo, rád bych ho udržel," uvedl.

Čeští biatlonisté zároveň vybojovali start pro šestého člena národního týmu v příští sezóně SP. Mají totiž jistotu, že v hodnocení zemí skončí nejhůře osmí, a splní i druhou podmínku - mít alespoň tři závodníky do 50. místa.

Vedení v seriálu uhájil Poirée

Bergman se blýskl už před týdnem dvěma třetími místy v Pokljuce a prvním vítězstvím napodobil dopolední triumf své krajanky Anny Carin Olofssonové. Dvojnásobný úspěch tak slavil jejich trenér Wolfgang Pichler. "Je jako náš otec. Biatlonu zasvětil všechno," řekl vítězný Švéd na adresu německého kouče.

Na stříbrný stupeň se probojoval rovněž přesně střílející Polák Tomasz Sikora, třetí skončil olympijský vítěz Sven Fischer. Vedení ve Světovém poháru uhájil šestý Francouz Raphael Poirée, který zároveň před závěrečným sprintem v Oslu vede hodnocení disciplíny.

Dostál s Vítkem si vybudovali slibnou pozici pro sobotní stíhačku, na účast v nedělním závodu s hromadným startem mezi elitní třicítkou může pomýšlet i Michal Šlesingr. Celkově je dvaatřicátý, ale někteří biatlonisté z čela SP ve Finsku nestartují.