Rubriky:

Ostatní sporty

Japonští baseballisté porazili Kubu a vyhráli první ročník WBC

21. března 2006 11:28 - SAN DIEGO

Japonští baseballisté vyhráli World Baseball Classic, první turnaj na reprezentační úrovni, kterého se zúčastnili hráči z americké Major League Baseball. Japonci s hvězdným polařem Ičirem Suzukim porazili v pondělním finále v San Diegu Kubu 10:6. Favorizovaní Američané nepostoupili ani do semifinále.

Japonce dovedl k triumfu z pozice manažera legendární Sadaharu Oh. "Nikdy jsem nevedl tak skvělý tým, nebyl pod takovým tlakem a jsem hrdý, že Japonci ukázali světu svoji baseballovou sílu," řekl Oh. "Jsem neskutečně šťastný, ale abych byl upřímný, nedokázal jsem si představit, že to dokážeme," dodal Suzuki, hráč Seattle Mariners, s kterým se po finále Kubánci fotili, aby měli na zápas památku.

Před finále zahrál hymny Symfonický orchestr města San Diega a slavnostním nadhozem zápas zahájila bývalá hvězda Hank Aaron, s 755 homeruny rekordman MLB. Oh odpálil v japonské lize celkem 868 homerunů.

Kubánci: Soupeř byl lepší

Japonci se ujali hned v první směně vedení 4:0 a nejužitečnější nadhazovač turnaje Daisuke Macuzaka povolil Kubě v prvních čtyřech směnách jediný bod. Kubánci, kteří dominují mezinárodní baseballové scéně bez hráčů MLB, utkání zdramatizovali. Na rozdíl jediného bodu snížil dvoubodovým homerunem Frederich Cepeda v osmé směně. "Snažili jsme se dotáhnout, ale byli lepší a zasloužili si vyhrát," uznal Cepeda.

V poslední směně Japonsko pečetilo výhru čtyřmi body. Japonci tak porazili Kubu poprvé po dvou předchozích porážkách - ve finále olympijských her v Atlantě 1996 a v semifinále OH v Sydney.

Japonci postoupili díky Mexiku

Nejlepším hráčem utkání byl podle očekávání Suzuki, jediný hráč z MLB v základních sestavách finále. Japonec dvakrát odpálil, třikrát sám skóroval, na metách byl nedostižný a v poli bezchybný. Vnější polař v rodné zemi předstihl v popularitě Hideka Macuie, který dal před reprezentací přednost tréninkovému kempu New York Yankees.

Japonci se přitom do semifinále dostali až s pomocí Mexika. Porazili sice výborné Korejce, ale do závěrečných bojů jim pomohli Mexičané výhrou nad týmem USA, pro který tak turnaj skončil neúspěchem.

Premiérového ročníku World Baseball Classic se zúčastnilo 16 zemí, z Evropy jen Itálie a Nizozemsko. Hrálo se 17 dnů na hřištích v Japonsku, Portoriku, Arizoně, na Floridě a v Kalifornii. Celkem na zápasy přišlo 737.112 diváků a finále sledovalo na stadionu v San Diegu vyprodané hlediště pro 42.696 fanoušků převážně Japonska.

Baseball vypadl z programu olympijských her od roku 2012 mimo jiné i kvůli faktu, že na mezinárodní úrovni nehrají nejlepší hráči. "Tenhle turnaj ukázal sílu baseballu ve světě," řekl šéf MLB Bud Selig.

Výsledek - finále:
Japonsko - Kuba 10:6.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty