Rubriky:

Ostatní sporty

Srb si vyslechl ostrou kritiku, ale zůstává předsedou ČSTV

22. dubna 2006 11:12 - NYMBURK

Předsedou Českého svazu tělesné výchovy byl už popáté zvolen Vladimír Srb a zajistil si tak křeslo šéfa největší sportovní organizace na další čtyřleté období. Na valné hromadě v Nymburce však musel čelit největší kritice od roku 1990, kdy byl zvolen poprvé. Delegáti mu v sobotu vyčítali špatné a neprůhledné hospodaření a vyslovovali obavy o ekonomickou stabilitu ČSTV.

Hlavním důvodem bylo financování Sazka Areny v Praze-Libni.

Diskuse sice byla nebývale vzrušená, ale následné volby přesto měly hladký průběh. Srb své soupeře - předsedu svazu jachtingu Karla Bauera a předsedu Libereckého sportovního sdružení Vladimíra Boháče - porazil hned v prvním kole. Bude však mít podporu jen 35 ze 72 sportovních svazů a potřebnou nadpoloviční většinu získal jen díky tomu, že čtyři delegáti v době voleb už v Nymburce nebyli.

Skupina, volající po změnách, se přece jen prosadila ve volbách dalších členů devatenáctičlenného výboru. V něm je sedm nových tváří, mezi nimi například předsedové fotbalového a volejbalového svazu Pavel Mokrý a Antonín Lébl.

Dotace stagnují

Srb ve svém projevu několikrát kritizoval stát za nedostatečnou podporu sportu. Pustil se do ministerstva financí za to, že svým výkladem zákona o změně DPH připravilo ČSTV o 170 milionů korun z výtěžku loterijní společnosti Sazka. Posteskl si, že státní dotace do sportu už několik let stagnují, přestože rozpočet ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy roste. Dotace pro ČSTV ve výši zhruba 600 milionů korun tak představovala v roce 2002 1,33 procenta rozpočtu MŠMT, letos je to jen 0,86 procenta.

Nezvýšily se ani dotace na sportovní třídy a ani s podporou investičních akcí není Srb spokojen. Poukázal především na nepružný systém uvolňování dotací i na to, že ČSTV v mnoha případech nemá možnost rozhodnutí ministerstva nějak ovlivnit. Srbova kritika zamířila i do parlamentu, neboť v pátek schválený Zákoník práce podle něj neřeší problematiku profesionálních sportovců.

Chybějící prostředky od Sazky ve výši přibližně 185 milionů korun jdou podle Srba na vrub změny zákona o DPH a nejsou důsledkem splácení Sazka Areny. "Sazka má dostatečný potenciál dostát oběma závazkům - financovat český sport i splácet úvěr na stavbu haly," uvedl Srb a se stejným ujištěním přispěchal v odpolední části programu do Nymburka i generální ředitel Sazky Aleš Hušák.

Ročně nejméně 600 miliónů

Řada funkcionářů však jejich optimismus nesdílí. Mají spočítáno, že Sazka musí na splácení haly vyčlenit přinejmenším 600 milionů korun ročně a pak už není schopna převést do sportovního prostředí slíbenou miliardu, aby zachovala současný stav. Hušák namítl, že jediným důvodem je změna zákona o DPH, a vyjádřil naději, že stát 220 milionů za DPH loterijní společnosti vrátí.

I Srb však připustil, že chystaná změna v délce splatnosti dluhopisů Sazky stavbu haly dále prodraží. Na valné hromadě se hovořilo až o sumě 14 miliard korun, což je částka více než dvakrát vyšší než oficiální čísla. I Hušák očekává, že cena překročí 10 miliard. "Jestli je hala pro nás problém, tak o olympiádě v Praze ani neuvažujme," prohlásil šéf Sazky.

Dluh za výstavbu haly měl být částečně umořován z výtěžků hospodaření Sazka Areny, ale to je ztrátové. Hušák sice uvedl, že ročně se v hale uskuteční více než 100 akcí, ale provozním ziskem se pochlubit nemohl. Karel Bauer ve svém volebním projevu navrhl, aby do financování haly byla zapojena Praha.

Státní řízení ne

Funkcionáře zneklidnila i skutečnost, že rezervní fond ČSTV, na němž před dvěma lety bylo více než 300 milionů, je prakticky vyčerpán. ČSTV chybějící prostředky loni částečně nahradil zvýšením dividend ze svých krkonošských horských středisek. Tím Srb vysvětlil, proč v rozpočtu nezbyly peníze na modernizaci těchto center, a odmítl obvinění, že by ČSTV tato střediska tuneloval.

I přes kritiku MŠMT a dalších státních orgánů si Srb nemyslí, že by řešením bylo vytvoření zvláštního ministerstva sportu. "Sportovní svazy a kluby nechtějí a nepotřebují státní řízení," řekl Srb.

Ve svém projevu měl původně připraveno i uvítání premiéra Jiřího Paroubka, ale nakonec na jednání delegátů, zastupujících téměř 1,5 milionu členů ČSTV, nedorazila ani ministryně Petra Buzková. Státní podporu sportu tak v Nymburce obhajoval jen ředitel odboru MŠMT Jiří Rázl. Předložil mnoho čísel, která se od údajů, jež uvádí ČSTV, liší v řádech stamilionů korun. Rozdíl se nepodařilo vysvětlit.

Desetihodinový maratón

Návrhy na transformaci ČSTV do štíhlejší a modernější organizace předseda Srb odmítl a současný model označil za vyhovující. Ale v diskusi si vyslechl ostrá slova o hospodaření nejen v případě Sazka Areny. Předseda šermířského svazu František Janda napadl prodej sídla nakladatelství Olympia v centru Prahy, který se podle jeho mínění uskutečnil bez vědomí sportovních svazů a za velmi nevýhodnou cenu 64 milionů korun. Srba vyzval, aby už nekandidoval, ale neuspěl. Prošel však jeho návrh na zřízení vyšetřovací komise, která prověří prodej sídla Olympie.

Jeden z kandidátů na předsedu Vladimír Boháč se pozastavil nad tím, že pražský hotel Coubertin, který je rovněž v majetku ČSTV, za loňský rok vydělal pouhých 170 tisíc korun. Terčem kritiky byla i skutečnost, že přibývá nemovitostí, které dal ČSTV do zástavy kvůli neprůhledným úvěrům.

Při množících se rozporech předseda volejbalového svazu Antonín Lébl dokonce navrhl, aby valná hromada byla ukončena a svolána v náhradním termínu, ale podporu nenašel. Delegáti po více než desetihodinovém maratonu přece jen zvolili předsedu. Srb dostal v prvním kole celkem 89 ze 153 hlasů.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty