Koukal korunován lyžařským králem

BRNO

V tradiční anketě o Krále bílé stopy, v níž jsou zastoupeny jak hlasy odborníků, tak veřejnosti, dominoval v brněnském Boby centru Martin Koukal. Mistr světa na volné padesátce z MS ve Val di Fiemme zvítězil nejen v absolutním hodnocení, ale i mezi běžci na lyžích. Zlatá medaile mu navíc přinesla i ocenění za "výkon" roku.

Běžec na lyžích Martin Koukal ovládl anketu o Krále bílé stopy.

Koukal na lyžařském trůnu vystřídal po roce zlatého z olympiády v Salt Lake City, akrobata Aleše Valentu, který v loňském hodnocení zvítězil v hlasování odborníků, a Kateřinu Neumannovou, již vynesly na vrchol hlasy fanoušků.

Koukalovo zlato z volné padesátky na MS u hlasujících vyhrálo před výkony reprezentačního kolegy Lukáše Bauera, který skončil ve všech zmíněných kategoriích druhý za Koukalem. Bauer vyhrál v Novém Městě jako první Čech závod Světového poháru a celkově obsadil v seriálu páté místo.

V Králi bílé stopy vyhlašované odborníky obdržel Koukal 86 hlasů ze 113, zatímco milovníci lyžování mu prostřednictvím internetové stránky svazu dali 974 hlasů z 3161 možných.

Stranou zájmu nezůstala ani vydařenásezóna slalomářky Šárky Záhrobské. Za své výkony ve Světovém poháru, v kterém začala pravidelně bodovat a postoupila i do finále SP, skočila třetí v hlavní anketě, stala nejlepší sjezdařkou a objevem roku. Její otec Petr Záhrobský si k tomu odnesl cenu pro nejlepšího trenéra.

Neumannová nečekaně třetí

Loňský lyžařský král Valenta dostal trofej pro nejlepšího akrobatického lyžaře, jinak se ale neumístil. Nikola Sudová byla za své 'helikoptéry' a jízdu v boulích akrobatickou lyžařkou roku.

Nejlepším sjezdařem byl vyhlášen Ondřej Bank o čtyři body před Stanleyem Hayerem. Pečeť běžecké jedničky získala Helena Balatková. Neumannová získala do této kategorie nečekaně dvanáct bodů, ačkoli kvůli svému těhotenství nejela ani jeden závod!

Mezi sjezdaři na trávě vyhráli Jan Němec a Zuzana Gardavská, sdruženářem roku je Pavel Churavý, skokanem na lyžích třetí ze závodu Světového poháru v Liberci Jakub Janda. Snowboardingové kategorie ovládli Michal Novotný a Zuzana Vojtěchová.

Sjezdař Jan Holický získal jako první Ocenění za vzornou reprezentaci u příležitosti svého odchodu do sportovního důchodu.

Král bílé stopy
podle odborné poroty:
1. Koukal 86 hlasů, 2. Bauer (oba běh na lyžích) 12, 3. Záhrobská (alpské lyžování) 4