Češi získali na MS v letecké rallye stříbro a bronz, tým je zlatý

Český tým obhájil zlaté medaile na mistrovství světa v letecké rallye, které v pondělí večer skončilo ve francouzském Troyes. V pořadí posádek ale Češi na nejvyšší stupínek nedosáhli, zlato získali Poláci. Čeští reprezentanti obsadili zbývající dvě příčky na stupních vítězů.

Stříbro vybojovali bratři Michal a Jiří Filipovi, kteří obhajovali zlaté medaile z minulého MS v dánském Herningu, třetí skončili pilot Petr Opat s navigátorem Tomášem Rajdlem. V pořadí týmů skončili za českým týmem na druhé příčce Poláci, bronzové medaile mají domácí Francouzi.

Čeští navigační letci vozí medaile z evropských a světových šampionátů pravidelně od roku 1985. Navigační disciplíny tak jsou nejúspěšnějším leteckým sportem v Česku.

V letecké rallye soutěží pilot s navigátorem v co nejpřesnějším letu po trati. Zadání k zakreslení tratě do mapy obdrží posádky krátce před odletem. Za letu pak vedle dodržování přesného času musejí vyhledat podle fotografií objekty a znaky, které jsou na zemi složeny z plachet. Na přesnost se také přistává.

V Troyes se od minulé středy, kdy byl šampionát zahájen, letěly pouze dvě navigační etapy. Třetí, který se měla uskutečnit v pondělí, byla kvůli počasí nakonec zrušena.

Mistrovství světa v letecké rallye předcházel v Troyes šampionát v přesném létání, což je obdobná soutěž jednočlenných posádek. Juniorský titul mistra světa na něm získal český pilot David Černý. V celkovém pořadí jednotlivců skončil nejlepší český pilot Jiří Filip těsně pod stupni vítězů, od třetího místa ho dělily jen čtyři trestné body. Jeho bratr Michal skončil pátý a Petr Opat šestý. České družstvo získalo stříbrné medaile, zlato si odvezli Poláci, kteří MS v přesném létání zcela ovládli.