Basketbalisté San Antonia podruhé triumfovali v NBA

SAN ANTONIO

Druhý ligový titul v historii klubu vybojovali basketbalisté San Antonia v NBA. V šestém utkání proti New Jersey Nets zvítězil tým reprezentující Západní konferenci na domácí palubovce 88:77 a celou sérii vyhrál 4:2.

Kenyon Martin z New Jersey Nets (vlevo) bojuje pod košem celku San Antonio Spurs o míč s Kevinem Willisem v zápase finálové série basketbalové ligy NBA.

Nets vyšli stejně jako loni ve finále naprázdno a nepodařilo se jim napodobit úspěch hokejových Devils, kteří letos pro město získali Stanleyův pohár.

Spurs naopak proměnili svoji historicky teprve druhou účast ve finále ligy v triumf. Poprvé se radovali z trofeje v roce 1999, kdy v pěti zápasech porazili New York Knicks. Vítězstvím San Antonio současně prodloužilo sérii triumfů celků ze Západní konference na pět.

Nets vedení neuhájili

Po skončení slavné éry Chicaga Bulls načali nadvládu Západu právě Spurs a orámovali vítězný hattrick sesazených šampiónů Los Angeles Lakers. Noví mistři vyřadili obhájce titulu ve druhém kole play off rovněž v šesti zápasech. Šesté finálové utkání se přitom vyvíjelo celé tři čtvrtiny lépe pro hosty. Vítězové Východní konference neustále mírně vedli, ještě na začátku čtvrté čtvrtiny dokonce o deset bodů 67:57.

Ale domácí si rozhodující okamžik schovávali na následující minuty. V nich dali 19 bodů za sebou a zdecimovaného soupeře, kterému v klíčové fázi nepomohly ani oddechové časy či střídání, už k obratu nepustili.

Duncan překonal Ewingův rekord

Domácí dotlačil k triumfu Tim Duncan, který opět předvedl výkon hodný nejužitečnějšího hráče ligy - s 21 body, 20 doskoky a 10 asistencemi dosáhl ceněný triple double. Skvělou bilanci ještě vyšperkoval osmi zblokovanými střelami a celkovými 32 bloky ve finálové sérii zlomil historický rekord Patricka Ewinga.

Stejně jako v roce 1999 tak byl Duncan byl po zásluze vyhlášen nejužitečnějším hráčem finále. Ziskem titulu se rozloučil s kariérou Duncanův neodmyslitelný herní partner David Robinson.

Pivot přezdívaný "Admirál" dal ve svém posledním zápase 13 bodů a doskočil 17 míčů. Půl minuty před koncem střídal a na lavičku usedal se vztyčenou pěstí na výraz vítězství.